Vaktsineerimine 27.08.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

TERE !
Küsimus on selline, et tulemas on MMR1 vaktsiin lapsele, kuna saab kohe üheaastaaeks. Aga väga kardan selle tegemist ning kahtlen, kas teha. Nimelt, kas on võimalik seda näiteks edasi lükata ?
Kas on see üldse vajalik kui meil neid haiguseid ei ole enam palju ?
Kardan, et süst võib tema arengule mõjuda, olen lugenud, et seda võib juhtuda. Samuti, allergilisi reaktsioone, krambid, hingamishäired jne. Kas on võimalik teha eelnevalt analüüse, nende ainete suhtes, mida vaktsiin sisaldab. ?

Loodan väga, et saan vastused kõikidele küsimustele Teie käest
Tänan!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Kahjuks ei saa ma kinnitada väidet, et Eestis ei ole enam MMR-vaktsiinis sisalduvaid haigusi. Sel aastal oli Saaremaal leetrite puhang 10 haigestunuga, igal aastal tuuakse Eestisse mõni leetrijuhtum. Euroopas (Itaalia, Ukraina, Prantsusmaa jne) on leetritesse haigestunute arvud tuhandetes. Arvestades inimeste rahvusvahelist liikumist, siis väga suure tõenäosusega võib ka Eestis tekkida uus leetritesse haigestumine. Leetrite tüsistusena võib tekkida kopsu-, kõrva-, peaajupõletik. Punetised on eelkõige ohtlikud loodetele, põhjustades arengurikkeid. Mumpsi tüsistusena võib ka kujuneda ajupõletik, kurtus, munandite, munasarjade paistetus.
Nii nagu toimiv ravim võib ka vaktsiin põhjustada kõrvalnähte, kuid neid tekib kordades vähem ja harvem, kui kolme haiguse - leetrite, mumpsi ja punetiste - läbipõdemine. MMR vaktsiini peamised kõrvalnähud on valu ja turse süstekohas, palavik, vähene nahalööve, lühiaegne ja mööduv lihas-liigesvalu. Tugevamaid kõrvaltoimeid vaktsiinist esineb üliharva, näiteks palavikukrampe 1 juht 4000 lapse kohta, vereliistakute ehk trombotsüütide vähesust 1 juht 40000 lapse kohta.
Arenguhäireid vaktsiin ei põhjusta.
Allergiline reaktsioon võib tekkida siis, kui lapsel on juba eelnevalt olnud raske allergiline reaktsioon (anafülaksia) kanamuna suhtes. Kui varem pole allergiat olnud, siis on väga vähe tõenäoline, et allergia avalduks esmakordselt pärast vaktsiini manustamist.
Eelnevalt ei ole võimalik teha analüüse vaktsiinis sisalduvate ainete suhtes.

Lugupidamisega,
Tiia Voor