Lapsel valud rinnus 12.06.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minu 9 aastane poiss on hakanud kurtma valude üle rinnus. Tekib see sporti tehes või peale seda. Algul arvasin, et nö pistab, aga valud tekivad ka peale füüsilist koormust. Puhates valu ka mõõdub.
Tekib kehalise kasvatuse tunnis joostes või peale jooksu, kodus peale batuudil hüppamist jne.
Täna tuli laps õuest tuppa ja rääkis, et valutab ja läks pikali. Pikutades läks üle. Palusin tal enda juurde tulla ja nari ülemiselt korruselt minuni jõudes hakkas jälle valutama.
Mis see olla võiks? Kas tegemist on selle nõ tavalise spordist tuleneva pistmistundega või peaks ikkagi perearsti juurde põõrduma?
Ette tänades!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Valu rindkeres lastel on eelkõige seotud luu- ja lihaskonna valudega, mis võivad tekkida just sporti tehes. Need valud ei ole tavaliselt püsivad ja mööduvad paari nädala jooksul. Kas lapsel on veel mingeid kaasuvaid haigusi, näiteks astma, mis võib tekitada koormuse hingamisraskust? Kas lapsel on toidutagasiheidet, näiteks sportimine või provotseerida refluksi, aga siis tunneb laps maomahlast tulenevat kibedat maitset suus või kurgus. Kas valu tekib ainult sporti tehes või ka rahuolekus?
Kui valukaebus püsib või valu kestab kaua, siis konsulteerige perearstiga, sest harvadel juhtudel võib olla tegemist ka mingi südameprobleemiga, mis tekitab valu koormusega seoses.

Lugupidamisega,
Tiia Voor