Poisi kasv 03.01.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tervist, tunnen muret oma poisslapse kasvu pärast. Hetkel on ta 14,5 aastat vana ja pikk 159cm. 42kg. Eluaeg kõvasti sporti teinud. Viimase aastaga kasvanud ca 1cm.(2aastaga 4cm) Häälemurret, karvakasvu veel ei tundu olevat. Vanemate pikkus -ema 172 ja isa 181cm.
Kas on võimalik, et ta rohkem ei kasva( kasv kinni jäänud) Kas peaks pöörduma mõne eriarsti juurde?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel hinnatakse pikkuskasvu ja akaalu vastavust normidega kaalu-kasvugraafiku järgi ning ühe ainsa mõõtmistulemuse alusel ei saa hinnangut anda. Lapse kasvu peab vaatama dünaamikas, st millises kasvukoridoris on senine kasv toimunud, Vanemate pikkus järgi saab arvutada välja oletatava pikkuse (ema pikkus +13) + isa pikkus /2 ja selle valemi järgi võiks Teie poeg kasvada 184 cm pikkuseks, aga lõpp-pikkus võib kõikuda +/- 8 cm.
Poistel on puberteedi esimeseks tunnuseks munandite suurenemine, häälemurre ja karvakasv tekivad hiljem. Tõenäoliselt Teie poeg veel kasvab.
Paluge perearstil vaadata lapse kasvugraafikut dünaamikas ja siis saab hinnata, kas oleks vaja täiendavad uuringud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor