Tugevad gaasid ja rahutu laps 27.11.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 3 kuune,esimene kuu sai ainult rinnapiima,iga kord sõi umbes 40minutit-1tund ja nuttis ka peale söömist.Andsin Aptamil1 ja rinnapiima,2 nädala pärast märkasin,et lapsel põsed on punased ja jalad-käed karedad,ei ole kakanud 5 päeva.Lastearst ütles,et kuna ema on allergik ja isal on atoopiline dermatiit,siis hakkake Aptamil Allergy Care nüüd andma(aga ma ei ole kindel,et lapsel on allergia lehmapiimavalgu peale).Andsin seda koos rinnaga-lapsel ikkagi põsed punased,kuivad,pisikesed vistrikud,jalad-käed tulipunased ja kuivad.Käisime haiglas ja allergoloogi juures-diagnoos-atoopiline dermatiit.Saime ravimeid,emal range dieet(ei ole mitte midagi söönud peale kana puljongit ja kaeraputru umbes 2 nädalat,aga ikkagi lapsel põsed punased(siis kui sibicorti kasutame-kõik korras,aga pärast 2-3 päeva jälle punased).Nüüd sööb laps ainult Aptamili,kuna rinnapiim hakkas ära kaduma ja kui laps on nii allergiline,siis otsustasime,et saab siis ainult seda Aptamili.Mure on nüüd selles,et nädal aega laps ainult nutab ja karjub,tundub,et tal on tugevad kõhuvalud,kuna lööb jalgadega,keha krampis,selili panna ei saa,kohe sellinne nutt koos pisaratega,kohe pärast söömist-nutt,öösiti ei maga,keerab peaga vasakule-paremale,tundub,et sügeleb,kriimustab küüntega enda pead,katsub alati vasaku kõrva mõni kord ka kriimustab seda.Puuksutab ja nutab,kakab kord 1-2 päeva tagant,kaka on roheline ja haisev.Haiglas oli tehtud kaka analüüs-viiruseid pole,aga on kõhuprobleeme,aga mitte midagi pole välja kirjutatud,öeldi-kasutage linexi või gefiluse,zyrteci,paracetamooli küünlaid.
Siiamaani on laps rahutu,gaasid olid ka varem,aga tundub,et praegu on palju tugevamad,nuttab hüsteeriliselt ja hääl läks kaduma nüüd.Sünnist on saanud cuplatoni,baby calm,espumisani(praegu kasutame),anname ka linex baby pulbri,zyrteci,tundub,et mitte imdagi ei aita,ja gaasid pidid lõppema kui laps saab 3 kuuseks,aga meil läks asi veel hullemini.Kas võib probleem olla selles,et see Aptamil Allergy Care meile ei sobi ja on vaja midagi muud proovida?Mainin veel,et laps võtab kaalust juurde väga hästi,kolme kuu jooksul võtis umbes 2700gr,aga laps on viimane nädal nii rahutu,et saan ainult nutta koos lapsega.Väga loodan,et saan vastuse,kuidas saan last aidata.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuna lapsel on nii mitu probleemi - rahutus, gaasivalud ja nahalööve, siis soovitan uuesti pöörduda lastearsti vastuvõtule, kirja teel on raske aidata.
Kui tal on diagnoositud atoopiline dermatiit, siis see lööve on tugevalt sügelev ja sügelus võib tekitada omakorda rahutust. Seepärast ravige nahalöövet Sibicordiga kaks korda päevas kuni 14-päevase kuurina ja vajadusel tuleb ravi korrata. Atoopilise dermatiidi korral on ka ülioluline igapäevane naha niisutamine pehmendavate kreemidega mitu korda päevas, sest kuiv nahk sügeleb tugevasti.
Gaasivalude vastu pole olemas ühtki head ravimit, aja möödudes gaasid lihtsalt vähenevad. Kui lapsel on ka kõht lahti + nahalööve, siis võib proovida Aptamil Digestive Care piimapulbrit, mis vahel sobib kõhuprobleemide korral paremini kui Aptamil Allergy Care.
Hea, et laps võtab kaalus juurde, st ta saab toidust kõik vajaliku kätte.

Lugupidamisega,
Tiia Voor