Beebi toitumine 26.04.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Beebi 9-kuune ja sooviks hakata talle munakollast andma. Kui suurte kogustega alustada ja kui palju nädalas kokku anda? Kas samal päeval siis liha ei anna? Lapsel tekkis broilerifilee suhtes allergia, kätele tekkisid punased karedad laigud. Kas siis võib ka muna pakkuma hakata vôi peaks praegu veel hoiduma?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui on ainult kahtlus allergiale, siis munast hoiduma ei pea. Teine lugu on siis, kui allergia on kindel, siis tuleb allergeenist hoiduda. Broilerifilee ja muna vahele ei saa tõmmata allergia seisukohalt võrdusmärki. Võite munakollast prooviks anda. Hästi kõvaks keedetud munakollast võib esimesel korral anda maksimaalselt 0,5 teelusikatäit. Kui lapsel ei teki allergianähte, võib paari nädala jooksul anda veerand munakollast paar korda nädalas. Edaspidi on sobilik kogus pool kuni isegi terve munakollane kaks-kolm korda nädalas. Samal toidukorral ei ole sobiv lapsele pakkuda nii muna kui ka liha.
Kui munakollase andmise järel nahalööve ägeneb, siis võiks konsulteerida allergoloogiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor