Lisatoiduga alustamine 11.01.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure 5,5-kuuse lapsega. Alustasin talle lisatoidu andmist. Kõigepealt proovisin kõrvitsaga, see tekitas lapsel gaasid, mida ta ei jõudnud kuidagi välja punnitada ja röökis meil terve öö, jätsin siis paar päeva vahele ja proovisin lillkapsast, kordus täpselt sama lugu. Mida ma võiksin talle veel proovida anda? Kas hoopis mingeid putrusid? Olen kuulnud, et kõrvits pidi olema kõige ohutum alguseks, aga kui see juba gaase tekitas, siis ei julgegi enam midagi köögiviljadest proovida. Lapsel on siiamaani üleüldiselt ikka veel gaasiprobleem, aga kuidagi saab ta nende punnitamisega hakkama. Peale lisatoidu andmist ei saanud ta aga neid kuidagi enam välja. Mõlemat püreed olen talle andnud ainult ühe teelusikatäie. Või peaksin ootama hoopis need paar nädalat, kui ta 6-kuuseks saab ja siis uuesti proovima.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastearstide seisukoha ja Eestis kehtivate toitumissovituste järgi peaks alustma lisatoidu pakkumisega enne kui laps saab 26 nädalat vanaks.
Esimeseks lisatoiduks võiks olla kas köögiviljapüree või puder. Lisatoitu anda enne rinnapiima või piimasegu ja alustada poole teelusikas´uurusest kogusest ning kogust järk-järgult suurendades. Köögiviljapüree võiks olla alguses ühest komponendist koosnev. Kui lapsele lillkapsas ja kõrvits ei sobinud, siis võiksite proovida kartulipüreed. Pole ühktki universaalset reeglit, milline köögivili lapsele kõige paremini sobib, peate katsetama.
Esimene lisatoit peaks olema vedel. Õige paksuse saab, kui ühele teelusikatäiele
köögiviljapüreele segada lisaks kolm-neli teelusikatäit väljalüpstud rinnapiima või piimasegu. Rinnapiim või piimasegu on selleks sobilikud, sest nende maitse on lapsele juba tuttav. Pudrumaterjaliks võiks alustamisel valida kaera, hirsi, maisi või riisi.

Lugupidamisega,
Tiia Voor