Imik 01.02.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul selline probleem, et laps sai eelmise nädala neljap. (22.01.15) rota vaksiini teise osa ning paar päeva hiljem lõi lapsel kõhu lahti (suured piimatükid kakas, punnitamine hakkas juba peale söömist ja ei olnud ühtegi ärkvelolekuaega, mil poleks vähemalt kord mähkmesse kakatud, isegi öösel tehti üks ports mähkmesse- varasemalt magas laps terve öö kuni kella 6-ni). Perearsti soovitusel olen lapsele andnud nüüd kummeli teed ja probiootikumi pulbrit olen lisanud lisatoidule. Laps on enamasti lisatoidul, ca 2* päevas saab veel rinda. 30.01.15 perearstiga suheldes telefonitsi, arvas ta, et tegu võib olla kergemat sorti rotaga, et see peaks peagi mööduma. 31. jaanuaril oli juba olukord parem, kuid täna 1.veebruaril on kaka taas suurte piimatükkidega ja limane, värvuselt pigem pruunikas. Mis mu lapsel on??

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pärast rotaviiruse vastase vaktsiini saamist võib tekkida ühel lapsel kümnest tekkida kõhulahtisus, oksendamine ja palavik - seega vedel kaka on väga sage kõrvatoime.Vaktsiini sisaldab elus nõrgestatud viirust ja mõni laps võib pärast vaktsineerimist põdeda läbi rotaviiruse väga kergel kujul. Kuna rotaviirusvaktsiin on elus vaktsiin, siis lapse kaka sisaldab pärast vaktsineerimist viirust, mistõttu peab kõhulahtisuse korral pesema oma käsi alati pärast mähkmete vahetamist, et viirus edasi ei kanduks. Enamasti möödub rotaviirusvaktsiini järgne vedelam iste nädala jooksul, kuid mõnikord võib see kesta ka paar nädalat. Ei saa ka välistada, et laps on lisaks vaktsineerimisele saanud endale külge mingisuguse muu seedenakkuse keskkonnast. Kui lapsel on vedelam ja sage kaka, siis tuleb talle pakkuda vedelikku ja piimaseguna võib kasutada spetsiaalseid seedehäirete puhuseid piimasegusid, näiteks Aptamil Comforti või Aptamil HN või Aptamil Lactofidus, kuni lapse kaka muutub tagasi normaalseks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor