Lapse hoiab kakahäda kinni, ei lähe ise väga harva potile ja siis on väljaheide väga suur. 10.08.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Minu 6. aastasel pojal on juba mitmes aasta probleem kakal käimisega. Nimelt on tema väljaheide väga suur, justkui ei oleksi see lapse oma vaid täiskasvanu.
Varem oli kakalkäimine ka valus. Nüüd küll juba väga harva valus. Ilmselt on tal olnud kakamisel valus kogemus ja seetõttu ei ole ta nõus potile minema.
Samas ei ole tal tegemist kõhukinnisusega, sest uus häda tekib tal juba paari- kolme päeva jooksul peale viimast potilkäimist. Siis hakkab ka pükse määrima.
Kui tal häda tekib, siis istub ta üks jalg pepu all või läheb hoopis laua alla istuma, et häda kinni hoida, ning potilkäimist edasi lükata Ja kogus, mis soolest välja tuleb on tõesti väga suur. Tavaliselt on väljaheida mitte kõva, vaid pigem pehme. Verd ei ole väljaheitel väga sageli.
Toitumine on ilmselt tavaline: juurviljad, puuvilajad, puder, leivatooted( saiu pigem väldime), praetud toit, supid nagu ikka tavaline toit. Kuigi proovime võimalikult harva tarvitada, limonaadi, magusaid poemahlasid ja komme.
See häda kinnihoidmine on kestnud juba pikk aega. Võib- olla on see ka nüüdseks juba psühholoogiline probleem. Ja järgmisel aasatal on tal kooliminek ees. Sooviks väga, sellest mitte kakale minemisest ja häda kinnihoidmise üle saada.
Kui ma olin 3- 4 aastane, siis olin laienenud jämesoolega haiglas, päris mitmeid-mitmeid kordi. See kestis mõned aasatad. Vältisin kakalkäimist ja haiglas aidati soolt tühjendada. Kasvasin sellest loomulikult välja. Kas selline asi võib olla ka pärilik? Minu kõige suurem hirm on see, et lihas, mis kogu massi sooles hoiab ühel hetkel lihtsalt väsib aja siis võib hakata kaka kogu aeg püksi jooksma.
Kelle poole me võiksime pöörduda, sest ma ei oska enam midagi teha. Aga mure on suur ja tahaks last aidata. Olen pojaga rääkinud, et see on nagu praht, millest keha tahab lasti saada. Ja seda, et emme on kõige õnnelikum, kui kaka ära tuleb (ja nii alati ongi, suur raskus hingelt kaob jälle, kui kakal käidud). Võib- olla olengi liiga palju sellest rääkinud ja laps jube teadlikult teema tõstatades "suleb kõrvad". Aga tõesti mure on suur, kui nii oluline ja põhiline kehafunktsioon on häiritud. Mida Te teha soovitate?

Aitäh juba ette!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks tahtlik roojamise tagasihoidmine ja kõhukinnisus just valuliku roojamiskogemuse järgselt. Seda põhjustab enamasti seedetrakti tegevushäire ja harva on selle põhjuseks mingi haigus. Kui kakamine on või on olnud kunagi valulik, hakkab laps kakat pärakus tahtlikult kinni hoidma ja probleem süveneb veelgi. Üliharva põhjustab kõhukinnisust ja pükste määrimist seedetrakti väärareng.
Valus võib olla kakamine siis, kui kõht on kinni või päraku ümbruses on ragaadid ehk lõhed. Kõige sagedamini on pükste määrimise aluseks kõhukinnisus, mille korral pärakus on kõva tükk kakat, aga üleval pool olev vedel soolesisu voolab „tükist“ mööda ja määrib pükse. Laps ise ei pruugi sel juhul üldse tunda, et kaka püksi tuleb. Last pükste määrimise eest karistada ei tohi, vaid teda peab hoopis positiivse tagasiside abil motiveerima õigel ajal potile minema ja mitte kakamist kinni hoidma. Näiteks võite päeva eest, mil ta pole pükse määrinud, teha mingi preemia– maiustus või mõni väike mänguasi. Hästi sobib ka, kui laps hakkab kalendrit pidama ehk siis ostke kalender, kuhu saab iga "puhta" päeva eest panna toreda kleepsu. Teie laps kaka 2-3 päeva tagant ja nii kogunebki suur kogus kakat, mille väljutamine võib valu tekitada. Et kakamine toimuks ikka iga päev peab üle vaatama ka lapse toitumisharjumused. Lapse toit peab olema kiudaineterikas ja laps peab ka piisavalt vedelikku tarvitama. Kiudained muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudainerikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka õunte, ploomi, punapeedi söömisel. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Kõhukinnisus leevendamiseks võib kasutada ka sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja ei tekiks kõva junni pärakusse. Üks parim ja enam kasutatav ravim on laktuloos, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas kõrvaltoimeid kartmata. Seda olete ka kasutanud, aga ma ei tea millises doosis. Laktuloosi võib kasutada mitu kuud ja seda peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Teie kirja alusel tundub ka, et laps eelkõige hoiab kakamist kinni, sel puhul võiks aidata motivatsioon ja positiivne tagasiside. Kui probleem püsib vaatamata toidu korrigeerimisele, kalendri pidamisele, väikeste preemiatele ja ravimitele, soovitan pöörduda laste gastroenteroloogi ja/või psühholoogi vastuvõtule. Saatekirja gastroenteroloogile annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor