Beebil kakamine korrast ära. 27.04.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, oleme hädas oma beebi kakamisega on käidud perearsti juures korduvalt kuid tulutult. Beebi pidevalt tahab kakada kuid alati peab ise stimuleerima pärakut ,et rooje välja saada. Väljaheide on pärast ka väga vesine küll kollakas. Oleme ära jätnud juba nisu toodete söömise ja piimsete valkudega toodete söömise kuna beebi on rinnatoidupeal. Beebil on tohutud gaasid mis ei lase kakal väljuda, anname beebile probiotikume ning ka espumisani. Laps lihtsalt kukub röökima kuni peame appi minema. Kui oleme ära aidanud siis on jälle beebi rahulik. Kas on võimalik ,et ema peab mingit ainet sööma ,et lapse kakamine korda saada või jätta hoopiski midagi menüüst välja? Probleem on kestnud juba 2 nädalat ja arstidest pole siiani kasu olnud.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Gaasivalud ehk koolikud tekivad kahe-kolmenädalasel imikul ja kestavad kolmanda-neljanda kuuni, vahel harva ka kauem. Koolikuid esineb 10–30% lastest, võrdselt nii poistel kui ka tüdrukutel, võrdselt nii rinnapiima kui ka piimasegu söövatel imikutel. Suitsetavate emade lastel või nö passiivselt suitsetavatel ehk tubakasuitsuga kokku puutuvatel imikutel on koolikuid tihedamini.
Koolikute tekkepõhjus ei ole täpselt teada. Arvatakse, et laps neelab söömise ajal rohkesti õhku ja kui see ei tule pärast toitmist välja, siis magu venib ja tekitab valu. Nuttev laps aga ahmib makku veelgi õhku. Jämesooles tekib alati gaasi ja laps puuksutab selle tavaliselt välja. Koolikute puhul kogunevad gaasid sooltesse ning et laps on veel väheliikuv, ei suuda tema kõhulihased kogunenud gaase sooltest välja suruda.
Koolikute ärahoidmiseks ja raviks pole ühtki väga head rohtu. Gaasivaluravimid ei pruugi koolikuid oluliselt leevendada, võib küll proovida erinevaid ravimeid ja mõni neist võib aidata veidi paremini kui teine. Üks gaasivalu ravim on näiteks Colinox, milles on koo nii gaase vähendav toimeaine kui ka probiootikum. Probiootikumiga võiks ravikuuri pikkus olla 2-4 nädalat, seejärel teha paus või vahetada probiootikumi. Soojus võib leevendada koolikuid, lõõgastades sooli ja nii on gaasidel kergem väljuda, seega hoidke last süles. Ka soe vesi mõjub lõõgastavalt ja rahustavalt, nii võib abi olla soojast vannistki. Mõnikord aitab ka lapse kõhu päripäeva masseerimine ja jalgade kõhule painutamine.
Vahel paraneb olukord siis, kui rinnaga toitev ema sööb vähem piima ja piimatooteid, muna, pähkleid ja nisu. Piima ja nisu olete juba menüüst välja jätnud. Proovige ka muna mitte süüa. Kui dieedipiirangutega lapse kakamine paari nädala jooksule ei muutu, siis kauem pole mõtet dieeti pidada.
Kakamise sagedus kõigub imikueas väga suurtes piirides. Rinnapiima saav laps võib kakada esimestel elukuudel pärast iga toidukorda, ent vahel ainult kord nädalas või veelgi harvem. Kõhukinnisusest on põhjust rääkida siis, kui väljaheide on kõva, laps kakab harva (alla kolme korra nädalas) ning kakamine põhjustab talle vaevusi. Kui teie lapsel on kaka vedel, siis ei ole põhjust kõhukinnisusest rääkida, pigem vist vaevad teda gaasid. Kõhukinnisust põhjustab enamasti seedetrakti tegevushäire (funktsionaalne häire) ja harva on selle põhjuseks mingi haigus. Üliharva põhjustab kõhukinnisust seedetrakti väärareng. Ekslikult võib kahtlustada kõhukinnisust, kui laps saab vähe toitu ning ei kaka seetõttu, et soolestikku piisavalt jääke ei tekigi. Kindel on see, et kui laps võtab kaalus hästi juurde ja kasvab, siis saab ta piisavalt süüa ja pole ka põhjust haigust kahtlustada. Lühiaegset kõhukinnisust esineb imikutel üsna sageli.

Lugupidamisega,
Tiia Voor