Imiku pikaajaline köha 19.02.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Kirjutan murest seoses lapse pikaajalise köhaga. Laps on hetkel 11-kuune (korrigeeritult 9-kuune, hapnikuravi ei ole saanud).
Köha kestmise perioodil ei ole lapsel palavikku olnud, ühe korra on selle aja jooksul olnud nohus, kuid 11-kuu jooksul on nohu olnud mitmeid kordi. Sügisel põdes laps mädast keskkõrvapõletikku.
Köha on kord lahtine ja kord kinnine. Rohkem köhib öösiti, kuid viimase kuu jooksul on hakanud ka päeval köhatama. Öösiti esineb köha hoogudena (kõlab läkastamise moodi), auru tegemine tundub leevendavat. Auru teen öösel ühe korra, kui on kuulda, et köha ise üle ei lähe. Teistel juhtudel on hood lühemad, kergemad ja mööduvad ise. lUmbes poolteist nädalat (veebr. alguses) köhis laps harvemini ja vähem, nii et aurutamist ei olnud vaja, kuid nüüd on köha taas ägenenud (eriti just öösiti). Endiselt tuulutan pidevalt tuba, niisutan õhku, toatemp. ei hoia palavana, pesu pesen neutraalse pesuvahendiga, põrandaid tavalise puhta veega.
Perearsti ja lastearsti hinnangul laps terve, kuid lapse köha ei ole kuhugi kadunud ja minul on endiselt suur mure selle köha tõttu (eriti kui kuulen, kuidas ta öösiti köhib). Kas siinakohal on võimalik, et muretsen üle või peaksin siiski perearstilt nt kopsuarsti juurde saatekirja võtma?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ägeda haiguse põdemise järgselt võib köha lastel püsida 6 nädalat kuni 2 kuud. Kui köha vahepeal kaob ja siis jälle tekib, siis võib oletada, et laps on saanud uue köha tekitava haiguse. Kui aga köha on kestnud üle kahe kuu ja mingisugust paranemismärki ei ole, peaks perearst lape uuesti üle vaatama ja otsustama, kas laps vajab kopsuarst konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor