Lapsel on pidevalt paha olla. 30.01.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Muret teeb see, et lapsel on peale söömist sagedasti paha olla, vahel on ka muudel aegadel kõhus ja kurgus paha. Palun tal rahulikult olla, istuda või pikutada ja enamasti lähebki see mööda ja laps saab naasta oma igapäeva toimingute juurde. Seni olen üritanud asja kannatlikult võtta ja põhjendanud seda kõike sellega, et lapse elu algus on raske olnud. Nüüd hakkab see pidev "paha olemine" lapse enda elu segama. Treeneril on näiteks juba trennis ütlemist, et pole vaja enne trenni tulla, kui oled täiesti terve ja enam paha ei ole. Olen lapse tervise pärast alati muret tundnud ja endast nö parimat üritanud anda, kuid nüüd olen ise jälle kahtlema hakanud, et äkki ei olegi tegemist lihtsalt tundliku lapsega, kes ebameeldivustunnet valuks nimetab ja lihtsalt väikese valulävega on, vaid on siiski meditsiiniline probleem.
Lisainfoks:
Tütar on 5aastane ja on sündinud raske autoõnnetuse tagajärjel ning elu alustanud lastehaigla intensiivosakonnas. Haiglast saime välja meditsiinilises mõttes täiesti tervena, kuid söömine ja seedimine on alati muret teinud.
Sündides ei tohtinud ta kohe ise sööma hakata ja piima anti ka alles mingi aja möödudes ninast sondi kaudu, kogused olid alguses imepisikesed.
Edasi sai laps rinnapiima, kuid piim lendas pidevalt suust suure kaarega välja tagasi. 1-2.a oli probleemiks väga kinnine kõht, vaatamata toiduainete hoolikale valikule ja piisavale vedeliku tarbimisele. Edaspidi on laps olnud alati väikese isuga. Lapse närvisüsteem on tundlikum ja valulävi väike, olen seda endale põhjendanud samuti lapse raske elu algusega ning et ta on beebina pidanud palju valu taluma.
Kas oleks võimalik lapsele teha mingeid uuringuid ja millise arsti poole peaksime pöörduma?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõigepealt peaks aru saama, mis tähendab "paha olla" - kas see tähendab iiveldust või valu või lihtsalt ebamugavustunnet.Kuidas on laps kasvanud - kas ta võtab hästi kaalus juurde ja kasvab pikemaks? kas ta ka öösiti ärkab üles seetõttu, et on paha olla? Ühesõnaga oleks vaja enne palju infot ja arst peaks enne last nägema, et midagi otsustada.
Selles vanuses lastel on üsna sagi nö funktsionaalsed kõhuvalud, millele on iseloomulik, et need mööduvad näiteks lühiaegselt pikutades ja neid ei esine öösiti ning laps kasvab hästi. Valu võib tekkida ka pingesituatsioonis (trenn).
Uuringute vajaduse üle saab otsustada pärast lapse läbivaatust, seega ei saa mina mingisuguseid soovitusi anda. Kui olete ikka mures, peaksite esmalt pidama nõu lapse perearstiga, kes vajadusel suunab lapse edasi eriarsti vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor