Lapse tihe pissimine 01.04.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mul lapse mure selline, et ta käib pissil päeva ja öö jooksul palju, peaaegu iga 5 minuti tagant ja siis istub potil tükk aega, enne kui väike pilk potti tuleb.
Pissiproov oli korras, ei näidanud nagu mingit põletikku, aga arst kirjutas antibiootikumi. Kas peaks tegema mingid lisaanalüüsid?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige sagedasem põhjus, miks laps tihti pissil käib, on kuseteede põletik. Seda saab diagnoosida pissiproovi alusel, aga vahel on vaja teha lisaks ka bakterioloogiline külv. Kui teie laps juba saab antibiootikumi, pole külvil enam mõtet, sest antibiootikum hävitab bakterid.
Vahel tingib sagedast pissimist ka trauma või ärritus.
Väikestel tüdrukutel võib tekkida ka häbememokkade kokkuliitumine ja see võib tekitada pissi kogunemise liitumiskoha taha, mis tekitab ebamugavustunde ning sagedase pissimise vajaduse. Kas on ärritusnähte või kokkuliitumist või traumat saab hõlpsasti kindlaks teha vaatamise teel.
Üsna sageli esineb lastel ka niinimetatud ülierutatud põit, mil puhul polegi lapsel tegelikult pissihäda, aga ta tunneb pidevalt pissimise vajadust.
Pissimise häired võivad tekkida ka järgmistel põhjustel:
1. lapsel on kõhukinnisus - täitunud sool võib suruda põiele ja tekitada pissimise vajadust või täitunud sool ei võimalda korralikult põiel tühjeneda.
2. hea või halb muutus lapse elus - kolimine, lasteaed, uus pereliige jne.
3. tähelepanu- ja aktiivsushäire, millega kaasnevad ka käitumishäired
4. suhkrutõbi, aga sel korral laps ka joob palju ja pissib suures koguses.
5. kõhuussid ehk parasiidid – ärritavad väliseid kuse- ja suguelundeid
6. põiekivid – üliharuldane nii väikese lapse puhul.

Lapse abistamiseks võiksite vaadata, et WC pott oleks kohandatud lapse kasvule, nii et lapsel istudes WC potil on olemas täistalla toetus. Näiteks panete lapse jalgade alla väikse pingi. Korralik toetusega istumine aitab tühjendada põit täielikult ja siis ei teki nii kiiresti uuesti pissimise vajadust.
Kui lapsel on kõht kinni, siis peate ka selle probleemi lahendama.
Võiksite paar päeva üles kirjutada, kui sageli (kellaajad) ja kui suures koguses (mõõdate igakordse pissi koguse) laps pissib.
Kui lapsel on pissimisehäired ainult päevasel ajal on ilmselt tegemist suure tõenäosusega nn ülierutatud põiega, mis ajapikku ise paraneb.
Kui aga sage pissimine kestab ja perearsti arvates oleks vaja laste neeruarsti konsultatsiooni, siis võtke neeruarsti juurde kaasa andmed pissimise sageduse ja koguste kohta.

Lugupidamisega,
Tiia Voor