Lapsel pikka aega köha 13.03.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mure lapse köha pärast! Algas see kõik eelmisel aastal, kui laps sai kõva nohu, siis tuli ka kõrvapõletik. Saime antibiootikumi raviga kõrvapõletikust jagu. Aga siis tuli köha. Köha on enamasti järgi andnud, aga ikka öösiti vahel köhib! Päeval praktiliselt ei köhi. Vahel siis, kui väga rahmeldab ja hüppab, ajab köhima. Oleme andnud pikalt erinevaid looduslikke köharohtusid, mida perearst soovitas teha, aga erilist muutust ei ole. Nüüd otsustasime, ,et ei anna mingi aeg rohtu enam. Köha tundub et on läinud lahtisemaks. Laps muidu rõõmsameelne ja ei ole olnud palavikku ega midagi. Mida peaks tegema? Kuhu poole pöörduma ja kas on põhjust muretsemiseks??
Ette tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel võib tavaline "külmetusköha" kesta 4-6 nädalat. Köha võib tekitada viirus ja sel korral antibiootikum ei aita. Viiruslik köha kestab ka nädalaid ja möödub millalgi iseenesest. Laps võib köhida ca 3-4 nädalat iga haiguse ajal ja kui ta järjest põeb viirushaigusi, siis tekibki sage köha. Pikaajaliseks loetakse köha, mis on kestnud ilma pausideta üle 6 nädala, ja selle põhjuseks võivad olla ülitundlikud hingamisteed. Pideva köha puhul peab aga kahtlustama ka allergiat – astmat. Astma korral küll lisanduvad ka muud haigunähud lisaks köhale ka hingamisraskus füüsilisel koormusel, vilistav hingamine, korduvad bronhiidid. Esmalt pöörduge oma perearsti poole, kes vajadusel suunab lapse edasi eriarstile.

Lugupidamsiega,
Tiia Voor