Leukotsüütide arv veres 07.01.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
11-aastasel poisil on pikemat aega peavalud, väsimus, sinikad tekivad kergelt, pisikesed punased täpid nahal. Hiljuti oli tal bronhiit, tehti vereproov, milles leukotsüütide arv oli 11.
Millise arsti poole peaks ma pöörduma või kas on üldse põhjust muretsemiseks?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Leukotsüütide arv 11 on bronhiidi ajal täiesti tavaline. Leukotsüüdid on valgevererakud, mille arv tõuseb bakteriaalsete haiguste ajal ja võib nii suureneda kui ka väheneda viirushaiguse ajal.
Lastel vanuses 7-12 aastat on normaalne leukotsüütide arv 4,5-14,5.
Sinikate ja väsimuse puhul peaksite kõige pealt nõu pidama perearstiga. Tema annab vajadusel korral saatekirja eriarsti juurde. Poistel on sinikaid üsna sageli kergesti äralöödavates kohtades, mis on säärte esipinnad, käsivarred, ja nendes kohtades olevate sinikate pärast üldreeglina ei ole vaja muret tunda. Kui aga sinikad on näiteks tuharatel või reitel või kehatüvel peaks vaatama vereliistakute ehk trombotsüütide arvu vereanalüüsis ja vahel on vaja teha ka lisaks hüübimisnäitajate uuringuid. Esmalt aga peab ikkagi perearst last konsulteerima.

Lugupidamisega,
Tiia Voor