Vilets söögiisu 1-aastasel poisil. Mida teha? 16.03.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen viimasel ajal mures lapse (1 a 1,5 k poiss) söögiisu pärast. Kuni 10. elukuuni oli lapse söögiisu hea, sõi nii hommikul kui õhtul erinevaid putrusid, millele lisatud puuviljapüreed, lõunal juurviljapüreed ja liha, kõike, mis tema vanuses toidulaual peaks olema (kõik toidud olid ka omavalmistatud, purgitoitu pole talle pakkunud muul ajal kui ainult hädaabivariandina ning see ei maitsenud). Lisaks tervislikud näputoidud: porgand, õun, pirn, teraviljakrõbuskid jmt. Kõike sõi ja kõik maitses. Nüüd on olukord aga paljuski muutunud. Aasta alguses ehk lapse aastavanuseks saamisele lähenedes (1. veebruar) muutus söögiisu märgatavalt viletsamaks. Mõnda aega kestis ka päris n-ö söömisstreik, s.t oli suu sisse nõus võtma ainult piimatooteid (jogurt, piim, keefir, kohupiim, mõnikord ka puuvilja), kõigele muule keeras pea ära, hakkas kätega vehkima ja kõikvõimalikul viisil keeldus toidust. Nüüd on taas hakanud putru sööma, aga seda sööb ainult lemmikmoosiga (vaarika-mustsõstramoos), soolasest toidust keeldub peaaegu täielikult. Liha ei ole juba päris pikka aega söönud. Olen kuulnud, et sageli põhjustab niisugust käitumist rohke joomine. Mainin siis siinkohal ära, et joogiks pakun ainult vett tassist ja kuna põdes hiljuti ka mingit kõhuviirust, pole ka piima enam joogiks andnud, seega ei saa ka see ega muu jook kõhtu täita. Keefirit pakun samuti pärast sööki, et sellega kõhtu mitte täita. Vahepalasid üritan vältida, kui, siis annan teraviljakrõbinaid või porgandit, mis on ju üsna maitsetud ja ei tohiks nii väga isu rikkuda. Kuidas laps uuesti tervislikult sööma saada? Eriti mures olen raua omastamise pärast, sest liha ei võta suu sissegi. Olen ka selles osas proovinud erinevaid variante: nii, et näeb ise toitu taldrikul, eraldi tükikestena kui ka teiste asjadega segatult, kuid see pole viinud tulemusteni. Lisan ka seda, et suus on kaheksa hammast (viimati lõikusid kaks hammast novembri lõpus), igemed on aga paistes, närib kõike, mis kätte juhtub ja ila voolab suurtes kogustes. Kas võib olla, et see kõik on hammastest? Kui ei, siis kelle poole peaks pöörduma? Kui kaua niisugusel "dieedil" võib lasta kesta, et see hilisemaid terviseprobleeme ei tekitaks?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Vahel püüavad lapsed kehtestada ennast keeldudes söömast. Lapse vanus on just selline, kus ta hakkab tunnetama, et tema on üks isik ja hakkab katsetama ka nö piire. Vahel tekivad söömishäired pärast mingisugust stressi, olgu see siis haigus või elukorralduse muutus või mingi muu sündmus. Ka hammaste tuleku ajal võib laps tükilisest toidust keelduda. Et aru saada, kas lapsel tekib napi menüü ajal üldse mingi toitaine puudus, võiks pidada nädala jooksul toidupäevikut. Päevikusse tuleks kirja panna kogu söök ja jook ehk siis kõik, mis lapse suust sisse läheb. Toitumispäevik alusel võib selguda, et tegelikult saab laps kõik vajaliku toidust kätte ja muretsemiseks polegi põhjust. Kui aga laps ikkagi keeldub toidust pikka aega ja tema menüü ei kata energia- ja toitainetevajadust, siis peaks konsulteerima lastearstiga. Näiteks Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinikus tegeleb söömishäiretega lastega dr. H. Grünberg.

Lugupidamisega,
Tiia Voor