Palavik ja peavalu lapsel 10.01.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lapsel on arvatavasti külmetus, natuke üle 38 palavik ja nohune. Kas see on normaalne, kui 4 aastasel lapsel nende sümptomitega kaasneb ka peavalu? Laps väitis, et tal pea on ka valus.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tõenäoliselt on tegemist viirushaigusega, sest on palavik ja nohu. Üsna sageli kaasneb viirusega ka peavalu. Ka nohu, eriti ninakinnisus võib vahel panna pea valutama.
Nii palaviku kui ka peavalu leevendamiseks sobib üks ja see sama ravim. Kasutada võib kas ibuprofeni või paratsetamooli. Ibuprofeni puhul on ühekordne annus 10 mg ravimit ühe kilogrammi kehakaalu kohta ja paratsetamoolil 15 mg ravimit ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Korraga võib anda ühte või teist ravimit, üheaegselt ei tohi neid ravimeid anda. Kahe ravimi doosi vahe võiks olla 4-6 tundi.
Kui peavaluga kaasneb oksendamine või loidus, tuleks perearst poole pöörduda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor