Väikelapsel pidev väike palavik 21.12.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, minu aasta ja 4 kuu vanune laps põdes 3 nädalat tagasi ägedat larüngiiti. Paranes sellest ilusti, aga kuna tema ninaneelust leiti Haemophilus influenzae bakter, siis läbisime ka nädalase antibiootikumikuuri. Mure seisneb selles, et peale seda haigust on lapsel püsima jäänud väike palavik 37.0-37.4. Tavaliselt hommikuti ärgates on 37.0, lõunaks umbes 37.2 ja õhtuks 37.4. Arst tegi vereproovi, mis oli korras. Laps ise on rõõmus ja energiline, aga see palavik püsib endiselt, nüüd siis juba mitu nädalat.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pärast haiguse läbipõdemist võib mõnel lapsel jääda püsima väike temperatuuritõus isegi kuni kuu aega. Tavaliselt on siis nii, et kaenla alt mõõdetud on kehatemperatuur paar pügalat üle 37 kraadi, aga pepust mõõdetuna on temperatuur normis ehk siis mitte kõrgem kui 37,5 (pärakust mõõtmisel tuleb lahutada 0,5 kraadi). Kehatemperatuur võib olla veidi kõrgem ka vahetult pärast lõunauinakut sooja teki alt tulemist.
Sellist olukorda nimetatakse termoregulatsiooni häireks ja see ei ole haigus.
Kõige tähtsam on, et lapse enesetunne ei ole häiritud, siis pole ka ilmselt tegemist haigusega.

Ilusaid pühi soovides,
Tiia Voor