E.coli bakter 25.04.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
7.k. vanusel beebil tekkise eelmisel nädalal palavik (38.4), palavik kadus kolmandal päeval ja neljandal päeval tekkis lööve. Arst diagnoosis roseooli.
Haiguse ajal sai aga ka igaksjuhuks võetud uriini analüüs ja saadetud see ka külvi. Tavaanalüüs oli korras, kuid täna saabus külvi vastus, kus kasvas E.Coli 10 astmes 4- 10 astmes 5.

Meie perearst ei oska kuidagi kommenteerida, kas see vajab ravi või ei. Arvas, et laps ilmselt sündis sellega.

Kuidas peaksin edaspidi last jälgima? Kas see siis praegusel juhul ravi ei vaja ja tuleks oodata palaviku tekkimist, mis viitaks siis uroinfektsioonile ja alles seejärel ravi alustada? Või peaks siiski kohe antibiootikumikuuri läbi tegema?

Lugupidamisega,
mures ema.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

E.colit võib leiduda uriiniproovis väikeses koguses (<10 astes 5) ka ilma infektsioonita. Kui lapsel on aga palavik ja põletikunäitajad veres kõrged, muud põletikukollet ei leita ja uriinianalüüs korrast ära, siis vajab laps antibiootikumravi. Mina soovitan teha uue pissiproovi. Väga tähtis on analüüsi korralik võtmine. Enne proovi võtmist peab lapse alakeha korralikult puhtaks pesema. Kui kogute uriini kotiga, siis see ei tohi olla kaua keha küljes. Analüüs peaks jõudma laborisse 2 tunniga. Kui uues analüüsis kasvab ikka E.coli ja rohkem kui 10 astmes 4, soovitan konsulteerida laste neeruarstiga ehk nefroloogiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor