Pidevad gaasid, kõhulahtisus, kõhuvalud... 07.02.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen oma lapse tervisega kimpus olnud juba terve tema elu. Kuid küsimust ajendas esitama just tänane öö, kus laps oli meeletutes valudes ja midagi teha nagu ka ei anna.
Alates sünnist on lapsel olnud gaasid. Arvasin, et mis seal ikka - on 3 kuud ja siis kaovad ka valud, kuid tänase päevani ei ole ma näinud muutust. Võibolla on sellel seos sellega, et laps sündis epiduraalanesteesia ja vaakumpumba abil, kuid see on ainult oletus. Oleme käinud pojaga ka 9kuuselt Tartus neuroloogi juures, kuna ta ei suutnud end käpuli ajada, vaid oli nö lennukis ja sealne neuroloog arvas, et kui saame tema lihaspingetest jagu, saame ka gaasidest ja kõhulahtisusest. Käisime ka kohalikus haiglas igapäevasel massaažil lapsega ning lihaspinged kadusid mõne aja möödudes. Laps hakkas ilusasti käima (1a 2 kuuselt) ja kõik on väliselt nagu korras. Aga gaasid ei ole kuhugi kadunud vaid tundub, et läheb iga päevaga aina hullemaks. Ei mäletagi enam ööd, kus sain lapse kõrvalt korralikult magada. Öösel ärkab laps nuttes ~10 korda ja pean teda lohutama. Kõhulahtisus on meil igapäevane nähtus (u 4-5 korda päevas kakab - enamjaolt kohe peale sööki) ja söögiisu pole lapsel kunagi hea olnud. Rinda sai laps vaid 2 kuud ja seda ka meeletute gaaside tõttu. Hakkasin andma esialgu Aptamili (see ei sobinud), siis proovisime Hippi (see tegi veel hullemaks ja talle ka ei maitsenud). Nüüd oleme juba 9 kuud Tuttelit kasutanud, mis talle maitseb aga gaasid on ikkagi. Tahket toitu sööb ta heal juhul 2 korda päevas (hommikul putru või jogurtit) ja õhtul sooja toitu lihaga. Söögi andmine on meil omamoodi kunst, sest laps ei soovi ja siis peab temaga enne kaua mängima. Alakaalus ta ei ole (kaalub 11 kg ja on 85cm pikk) ja nagu ennegi ütlesin, on laps väliselt täiesti terve. Viimastel nädalatel on aga asi juba nii hulluks läinud, et pojal on valud (ise ma oletan, et kõhuvalu aga ta ju ei ütle). Valud on nii hullud, et ta on öösiti ka oksendanud ja puudutada ta ennast ei lase. Karjub kuni ära väsib. Jooma pole ta nõus ja nii me siis nutamegi öösel koos. Mida ma tegema peaksin ja kuhu pöörduma? Tahaksin temaga väga kõiksugused analüüsid ära teha, kuid oma perearst ütleb, et pingutan vaid üle, et see on emade asi ja küll ta välja sellest kasvab. 4 kuud tagasi tehti lapsele kohalikus perearstikeskuses ka vereaalüüsid, mis kõik olid liigagi korras. Kas tal võib olla midagi sooltega?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Üks parimaid lapse tervise näitajaks on lapse kaal, kui see on korras, siis tavaliselt ei ole tegemist tõsise haigusega. Lastel esineb sageli kõhuvalusid mis on enamasti nn. funktsionaalsed, st, et kõik analüüsid on korras ja mingit haigust ei leita. Veel on olemas selline haigus nagu väikelapse kõhulahtisus, mis esineb sagedamini poistel vanuses 1-5 aastat. Laps võib kakada isegi kuni 10 korda päevas ja kakamissagedus on väga kõikuv. Vahel kaasneb kakamisega ka nõrk ja lühiaegne kõhuvalu. Laps ise on aga rõõmsameelne ja kasvab, areneb hästi.
Üheks kõige sagedasemaks tahkest toidust keeldumise põhjus on liigne vedeliku (piimatooted, mahl, tee) tarvitamine. Kui laps joob palju, siis saab ta sealt süsivesikuid ja vedelikku ning tekib täiskõhutunne ning laps ei tahagi süüa. Teiseks peaks söömishäirete korral olema kindlad toidukorrad ja toidukordade vahepeal ei tohi mingisugust sööki ega jooki lapsele pakkuda.
Üheks kõhuvalu põhjuse uurimise kriteeriumiks on öine kõhuvalu. Kui ikka lapsel korduvalt kõht öösiti valutab, siis oleks vajalik lapse edasine uurimine. Kõhukaebustega lapsi uurib laste-gastroeneroloog. Peate aga perearstilt saama saatekirja kas Tallinna Lastehaigla või Tartu lastekliiniku spetsialisti vastuvõtule. Kindlasti tuleb vastuvõtule kaasa võtta kõik lapse kaalu- ja kasvuandmed alates sünnist.

Edu soovides,
Tiia Voor