Väljaheide on haisev 07.02.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mure selles, et olen lapsele kaks nädalat andnud porgandit ja kartulit. Sööb isuga. Annan kaks teelusikat lõunaajal. Peale seda on puuksutamine haisev ja kaka on ka pruunim ja haiseb. Kas see on normaalne? Ta ise nõuab kohe teis süüa, aga arvan, et saab ka rinnast kõhu täis, kuid ta sööb korraga vähe ja siis nõuab tunni aja pärast uuesti süüa. Magab muidu ikka öösiti kaks kuni kolm tundi jutti, siis sööb viis minutit ja magab edasi, kuid on rahutu ja sipleb, gaasidd on ka vist ja kui puuks tuleb ära, siis on rahulik ja täna sain aru, et ka esimesed hambad on suus. Gaaside vastu saab rohtu. Muidu on lõbus ja palavikku ei ole, kuid puuksud tulevad suure nutuga.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lisatoidu andmisel muutubki lapse kaka värvus ja lõhn. 4-kkuselt soovitatakse alustada lisatoidu pakkumist ja kui lapsel on suus juba hambad, siis on kindlasti juba aeg hakata lisatoitu andma. Kui kahtlustate, et lisatoidu tõtt on lapsel rohkem gaase kõhus, siis soovitan ära jätta porgandi ja selle asemel anda näiteks lillkapsast. Lillkapsas ja kartul on tavaliselt paremini talutavad kui porgand. Proovige 3-5 päeva anda ainult veega keedetud kartulipüreed, millele võite lisada natuke rinnapiima. Kui gaasid vähenevad, siis lisage juurde lillkapsas või brokkoli või suvikõrvits ja jätkake sellise segu andmist veel vähemalt 5 päeva. Kui gaasid on "kontrolli all", siis võite proovid uuesti lisada porgandit. Kui siis tekivad uuesti gaasid, jätke porgand menüüst välja paariks kuuks.
Lisatoidu pakkumise peaks järgima järgmist: üks uus toiduaine korraga 4 -5 päeva, alustada ½ -1 teelusikatäiega. Järgmisel päeval võib kogust kahekordistada, kui ei teki vaevusi.

Edu soovides,
Tiia Voor