Laps ei taha pamperseid ega potile minna 28.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mure selline, et aasta ja 5 kuune poiss tirib endalt kogu aeg pamperseid jalast ja seejärel teeb kõik oma hädad põrandale maha. Olen talle seletanud, et nii ei tohi teha ning näidanud ja aidanud teda oma hädad potil teha (seal ta reeglina ei püsi), sinna ta ei tee. Mida ma peaksin teisiti tegma ja mida ma ma üldse sellises olukorras tegema peaksin. See on kestnud juba 2-3 kuud kui mitte rohkemgi. Viimased 2 kuud on see muutunud juba üsna igapäevaseks (enamasti kakab maha ja siis sorgib seal sees ja lisaks määrib absoluutselt kõik sellega kokku). Mu enese kannatus hakkab ka vaikselt otsa saama. Kasutame lapse sünnist alates ühe ja sama firma pamperseid ja pole mingeid allergilisi reaktsioone näinud. Olen tänulik igasuguse nõuande eest. Kaunist päeva jätku.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks potikartus, mille põhjuseks võib-olla omakorda tahtlik roojamise tagasihoidmine valuliku roojamiskogemuse järgselt. Valuaisting aga tekib kõhukinnisuse korral ning ka päraku ümbruse ragaadid ehk lõhed võivad olla valu põhjuseks. Teiseks võib Teie laps lihtsalt näidata oma „mina“ ehk proovida oma tahtmist maksma panna kasutades selleks kõikvõimalikke vahendeid. See, et ta sorgib oma kaka sees on lihtsalt arenguline omapära, laps ju ei tea, et kaka sorkimine pole sünnis tegevus.
Kõige pealt vaadake ega lapsel pole kõhukinnisust või ragaade. Kui need on välja lülitatud, siis tuleks mõelda psühholoogilistele põhjustele. Kindlasti ei saa õhutada potil käimist karistusega, mõjub ainult kiitus, kannatlikkus ja järjepidevus. Soolemotoorika ehk siis soolesisu väljutamine päraku suunas muutub tugevamaks söömise ajal ja pärast söömist. Seega on hea aeg laps potile panna just pärast sööki. Teine sobiv potitamisaeg on ka pärast magamist.

Edu soovides,
Tiia Voor