3.k. beebi väljaheide 06.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mure on 3.k. beebitüdrukuga. Nädalapäevad olen täheldanud, et beebil on väljaheitse pruunid liivatera moodi terakesed. Laps on rinnapiimatoidul. Kakab ülepäeviti ja siis kas korra või paar. Väljaheide on vedelapoolsem.
Saime 2 nädalat tagasi ka Rotarixi teise doosi (sellest muutus väljaheide vedelamaks ja on siiani, kuid ei ole ei roheline ega limane). Mind teevad murelikuks aga need terakesed. Ise mõtlen, et äkki võis vaktsiin soolt kahjustada ja tegemis on hüübinud vere täpikestega (sest Rotarixi puhul on tegemist ju ikkagi elusa haigusega nõrgestatud kujul).
Mis Teie arvate ja mis ma peaksin tegema? Laps põeb hetkel ka viirushaigust, on kerge köha ja nohu, aga palavikku ei ole. Muidu rõõmus ja rahulik.

Ette tänades,
murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Laste omapära on see, et nad võivad kerge kõhulahtisuse või rooja muutusega reageerida kõikide haiguste korral. Arvan, et need terakesed väljaheites on eelkõige tingitud käesolevast külmetushaigusest. Rotarixi kõrvaltoimena on kirjeldatud üliharva verd väljaheites. Teie lapse puhul on aga seos Rotarixiga ebatõenäoline, sest verirooja korral on näha punased verekuid või roe muutub mustaks. Ka on liiga palju aega terakeste tekke ja vaktsineerimise vahel (nädal).
Kui laps on rõõmus ja rahulik, sööb hästi ning võtab kaalus juurde, pole muretsemiseks põhjust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor