6,5-kuune imik ei söö 13.12.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Probleem selline: laps on sünnist saadik suur söögi tagasiheitja (UH maost sai tehtud umbes 1,5-kuuselt- siis öeldi, et lihtsalt ebaküpsus ning aja jooksul asi paraneb). Soovitati hakata Friso Vom 1 (paksem rinnapiima asendaja) andma enne rinnapiima andmist. Seejärel tagasiheide vähenes, täielikult ei kadunud. Umbes 4-kuuselt hakkas laps jälle rohkem piima välja ajama. (Laps on hästi söönud- ca 190-200 ml piima ühel toidukorral- kui ainult piima sai). Perearst soovitas püreesid juurde anda- et kuna aktiivsus suurenenud, tihti kõhuli, siis tahkem toit ehk aitab. Algul tegin ise- kusagil nädal aega sõi- siis keeldus (arvasin, et on ehk ikkagi liiga tükiline). Hakkasin siis poe püreesid andma. Laps sõigi püreesid ilusti- alustasin väikestest kogustes, üldiselt sõi kõiki juurvilja-puuvilja püreesid, mis olid tema vanuses lubatud. Umbes 5-kuuselt ei tahtnud vahel enam Friso Vom-i süüa. Andsin seepärast vahepeal tavalist asendajat, mis polnud paksendajaga- seda sõi. Loomulikult ajas seepärast ka rohkem piima välja. Kui sai 6-kuuseks, siis arst soovitas hakata putrusid ja lihaga püreesid andma (kaaluiive oli 1,5 kuuga vaid 600g). Andsingi- algul natuke tegi nägusid, kuid sõi siiski hiljem ca 90-100 g putru või püreed ära.
(Söögirežiim on nii, et 5 x ööpäevas sööb, kolmel korral neist on lisatoit 90-100 g + 100-150ml piima. Sööb 3,5 tunni tagant, aga kui magab, siis kellaajad nihkuvad. Öösiti tavaliselt ei söö).
Aga siis kusagil 1 nädala pärast ei tahtnud süüa putru- keegi pidi samal ajal lapsele nö. naljanägusid tegema- siis sõi. Sel ajal hakkas ka piima vähem jooma- arvasin, et lisatoidust kõht täis. Andsin igaks juhuks ka vett juurde-mõniord jõi, mõnikord mitte. Aga vahel, kui sai ainult piima, siis ei söönud isegi 180 ml ära, võib-olla ainult 160 ml vms (seda ka pausidega ning pooleldi sundimisega). Nüüd lapsel esimesed alumised hambad tulekul. Magab tihemini, jonnituju on rohkem.
Ja hetkel on nii, et kui juba näeb, et hakkan lusikast putru/püreed andma- nutab ja rabeleb. Olen proovinud erinevaid maitseid, vedelamaks teha vms- ei aita. Perearst selgitas, et vahel võivad sellises vanuses nö. iseloomu näitamise perioodid tekkida. Et sellest ei tohi välja teha- näidata, et ema ei saa midagi aru ning süüa edasi pakkuda. Aga ausalt öeldes on mul kahju sundida pisarais nutvat last sööma, kes tõepoolest seda ehk süüa ei soovi. Või on see seotud siiski hammaste tulekuga? Kõht käis algul lisatoidu söömisel tihemini läbi, kuid nüüd on roe tihke ja käib harvemini läbi. Ehk on hoopis kõhukinnisus probleemiks ning seepärast ei soovi neid lisatoite? Palun andke nõu, sest hetkel olen täiesti nõutu.
Ette tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Alates 6. elukuust on lisatoit hädavajalik, sest ainult rinnapiim ei kata enam lapse vajadusi. Ööpäevane toidukogus (lisatoit + piim) peaks olema umbes 1 liiter, seejuures lisatoidu kogus ööpäevas ca 100-200 g. Uut lisatoitu peaks pakkuma tasapisi - alustades uue toiduga lusikatäiest ja suurendades kogust iga päevaga. Ka ei tasu lapsele pakkuda korraga mitut uut toitu. Kaaluiive vähenebki pärast 6 elukuud, jäädes ca 400-600 g-ni kuus kuni 1. eluaasta lõpuni. Kui lapsel lõikuvad hambad võivad igemed olla valulikud ja seetõttu keeldub laps lusikast pakutavast toidust. Abi valutavate igemete vastu võite leida Kamistad Baby geelist. Jätkake siiski listoidu pakkumist, sest muidu võib laps edaspidigi eelistada ainult rinna- või pudelipiima. Ainult piimatoidul ja liha mittesaaval lapsel on aga risk kehvveresuse tekkeks. Samuti on toidutagasiheidet vähem lastel, kes saavad tahket toitu.

Edu soovides,
Tiia Voor