8-kuuse halvad söögiajad 12.11.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
minu 8-kuusel pojal on viimaste kuude jooksul (alates sellest, kui hakkasid hammastega seotud igemevalud) välja kujunenud väga kummalised söögiajad. Nimelt ärkab ta järjest rohkem öösel üles ja nõuab süüa. Päeval ta pudelipiima ei tahagi (toitsin teda rinnaga vaid kuu, kuna piima oli väga vähe ja jäi järjest vähemaks; sama probleem oli esimese lapsega), sööb püreesid, putrusid jne. Öösel aga hakkab läbi une nutma ja kui süüa ei saa, ärkab päris üles ja karjub seni, kuni piima saab. Mitte midagi muud ei aita. Hullematel öödel võib ta üles ärgata isegi iga poole tunni tagant; parematel juhtudel iga paari tunni tagant. Ära joob ta 2-3 x 210 ml piima.
Olen püüdnud talle õhtul enne magamaminekut võimalikult hilja süüa anda, kuid kui ta sööb, siis mõjub see vaid paariks tunniks. Reeglina ta aga enne magamaminekut süüa lihtsalt ei taha.
Olen püüdnud ka teda öösel nutmisel täitsa üles äratada, et ta korraga oma pudeli tühjaks sööks ja siis korralikult edasi magaks, aga ta jääb minu püüdlustest hoolimata siiski veerandi pudeli pealt magama ja siis veidi aja pärast ärkab jälle.
Mida saaksin teha, et tema öiseid nutmisi ja söögikordi vähendada? Praegu ei tohiks probleem olla ka selles, et igemed haiget teevad või miski muu valu põhjustab.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Uneprobleemid ja toitmisprobleemid on lastel üsna sagedased. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis jne. Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. 8-kuusel lapse unetsükkel on 45-minutiline ehk siis sügav uni ja ärkamist vaheline periood on ca 45 minutit. Alates 4-6 elukuust on lapse organism arenenud juba selliseks, et ta suudab magada 6 tundi söömata/toitmata. Kõige tähtsam on õpetada last öiste ärkamiste ajal uuesti iseseisvalt uinuma. Selleks peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Selleks püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama, ning ärge andke talle süüa. Proovige niimoodi tegutseda vähemalt 4 ööd järjest. Ma tean, et soovitusi kirjutada on palju kergem, kui neid ellu viia. Kindlasti on õppimisöödel rohkem nuttu ja teil rohkem muretsemist, aga kui Te jätkate lapse öist toitmist, siis hiljem on sellest nõiaringist veelgi keerulisem läbi murda. Uinumise õppimise perioodil ei soovitata üldse lapsel öösel pudelit anda, siis mina luban hommikupoole öösel anda talle natuke vett, aga kindlasti mitte piima. Parem muidugi oleks, kui suudate üldse ilma pudelita öö mööda saata. Lisaks lapse unehäiretele ja Teie magamata öödele tekitab öine piimajoomine kaariest, sest piimas sisalduv suhkur jääb lapsele suhu ja hakkab hambaid lagundama.

Edu soovides,
Tiia Voor