Kõrge bilirubiin 19.08.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mure selline: Laps läks kolmandal päeval pärast sündimist kollaseks. Laps sündis, kui rasedusnädalaid oli 37+1. 7 päeva vanuselt sai ka arstile pöördutud. Tema käskis jälgida ja ütles, et füsioloogiline ikterus kaob. 14 päeva vanuselt oli visuaalne kollasus nahalt taandunud (jäi õrn kollakas varjund), kuid skleerad olid endiselt kollased, mingeid analüüse ei korraldatud. 1 kuu vanuselt rääkisin arstile, et lapsel endiselt skleerad kollased. Lõpuks sain analüüsid bilirubiinile ja konjugeeritud bilirubiinile. Nüüd siis analüüsi vastused (laps 1 kuu ja 4 päeva vana) Bilirubiin 173,1 ning Bil-conj 19,7. Nüüd siis küsimus: Kuna analüüside väärtused on tunduvalt normist kõrgemad, kas oleks vaja lisauuringuid, fototeraapiat või piisab lihtsalt sellest, kui annan lapsele rohkem vett juua (nagu soovitas arst). Laps põhiliselt rinnapiimatoidul vaid 1 kord päevas saab rpa-d.
Ette tänades,
D

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Kõigil vastsündinutel tekib kollasus. Enneaegsetel lastel taandub kollasus 6 elunädala möödudes. Ligikaudu 2,5% vastsündinutest kestab kollasus kauem ja kõige sagedamini on selle põhjuseks rinnapiimakollasus. Sellepärast aga ei pea lõpetama rinnaga toitmist. Kuna teie laps on sündinud veidi enneaegsena, siis võib veel oodata lisauuringute tegemisega 6. elunädala lõpuni. Kui laps võtab kaalus hästi juurde ja tema üldseisund on häireteta on tõenäoliselt tegemist füsioloogilise kollasusega ja ravi laps ei vaja.