9,5 kuune laps ei tunne huvi söögi vastu 16.08.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, Probleem selles, et laps ei tunne huvi üldse lisasöögi vastu. Varem nagu natukenegi sõi midagi, mõni lusikas, siis nüüd ei ole kogused tõusnud ja võtab ikka 2-3 lusikat ja siis on kriips suu ees. Olen kõike proovinud nii heaga kui natuke ka sunniga - ei mõju, püsti, pikali, istuli, lusikate ja mänguasjadega.
Suure punnitamise ja jooksmise peale saan talle 50g sisse püreed, siis pärast seda ta enam rinda ka ei taha, elab 3-4 h ilma söögita, mitte midagi ei taha. Siis pakun ikka rinda - ka et söö midagi, siis võtab suure pakkumise peale natuke rinda ja seda ta üldse 2-3 minutit ei söö ja siis elab jälle 3-4 h, midagi ei võta. Pakun pidevalt äkki tahab - ei taha. Probleem siis, et laps ei taha ka rinda eriti. Kaks päeva oli täitsa söömata, 12 h ei söönud mitte midagi, suu sissegi ei võtnud midagi. Siis sain ikka une pealt natuke pudelist piima antud 100 ml ja 12 h jälle mitte midagi ei võtnud.
Lisaks, kui see on oluline, siis, laps on kuni kuuenda kuuni kenasti kosunud. Nüüd ei ole üldse, ja viimase 15 päevaga on alla võtnud ca 400g. Kaalub praegu 8,700 ja pikkust on 72cm.
Lisaks veel see, et laps on ise muidu rõõmsameelne, süüa ei taha ja mängib omaette kenasti ja tatsab ringi. Aga vahel ma näen, et ta tahab süüa, aga rinda ka ei võta, nutab, lutsub lõuga aga rinnale panen, siis ei võta, karjub, pudelit ka ei võta, lusikast ka ei võta ja siis ma mängin - nii kaua, kuni uniseks saab ja siis, kui veab, sööb rinda 1-2 miutit ja magab või siis annan pudeli ja sealt sööb 60 ml ja magab.
Laps higistab palju, on kohutavad gaasid lapsel, öösiti vähkreb (annan gaasirohtu alati). Aga gaasivalud on nagu süvenenud, olgugi et ta midagi ei söö ju.
Hõõrub silmi kogu aeg: pärast ärkamist, enne magama minekut, söögiajal ja mängides, midagi nagu oleks silmas. Viriseb palju. No kui ei söö, siis ikka nagu sellest, ma arvan. Hambaid on 8 (7,5 kuuselt oli 8 hammast suus, lisa ei ole tulemas). Magab palju, ei jaksa üldse 2 - 2,5 h üleval olla.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Üheks söömishäire põhjuseks võib olla palavus, siis on isu kõigil halb, aga tavaliselt joovad lapsed kuuma ilmaga hästi. Ega te ei paku talle joogiks mingisugust magusat mahla või teed? Kui ta joob magusat jooki, siis saab ta sealt süsivesikuid ja vedelikku ning tekib täiskõhu tunne ja laps ei tahagi süüa. Teiseks peaks söömishäirete korral olema kindlad toidukorrad ja toidukordade vahepeal ei tohi mingisugust sööki ega jooki lapsele pakkuda. Lisatoit võiks olla ilma tükkideta, sest vahel keelduvad lapsed tükkidega toidust. Alates 6. elukuust peab laps saama iga päev liha, et ennetada kehvveresuse ehk aneemia teket. Uue toidu ja maitsega harjumine võtab tavaliselt aega 3-7 päeva, kui pakute iga päev uue maitsega toitu, siis laps võib toidust keelduda.
9-kuune laps peaks sööma päevas 200 -300 ml lisatoitu ja 700 ml rinnapiima. Praegu on ka lapse kaal 8,7 kg täiesti normis, aga kui ta tõepoolest on kaalus 400 g alla võtnud, siis peaksite arsti poole pöörduma, et välja selgitada kaalulanguse põhjus. Ka soovitan korrata vereanalüüsi, sest kaks kuud tagasi tehtud analüüsis oli hemoglobiin normi alumisel piiril. Ka peaks vaatama, ega suus ei ole haavandeid või soori, siis võib ka laps keelduda söögist.