3 kuuse beebi kaka 18.06.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Meil on laupäeval 3 kuuseks saav beebi. Tahtsin küsida aga tema kaka kohta. Tema kaka on sihuke kollakas, väikeste tükikestega, vedel ja natuke limane. Beebi saab ainult rinnapiima ja sööb iga 3 tunni järel, öösel vahest 4 tunni järel. Ta kakab pea iga söögikorra järel, mõnikord jääb vahele ja öösiti ta ka peale igat sööki ei kaka. Enesetunne on tal hea, rõõmus beebi, palavikku pole, kaalus võttis esimene kuu 1,7 kilo juurde ja teine kuu 1,1 kilo juurde.
Olen küsinud perearstilt tema kaka kohta, et kas see vesine ja veidi limane kaka on normaalne, siis tema ütles, et rinnapiima saava lapse kaka ongi selline. Raamatust aga lugesin, et tuleb pöörduda arsti poole kui kaka on vesine ja limane. Sellepärast mõtlesingi küsida arvamust lastearstilt, et kas see on ok või peaks siiski miskit ette võtma?

Teise asjana tahtsin veel küsida sellist asja, et beebi magab muidu hästi, aga kuskil 4-5 paiku hommikul hakkab nihelema, silmad kinni ja lihtsalt rähkleb, siis kuskil 6-st ärkab täitsa ülesse. Perearst ütles selle kohta, et lapsed nii ärkavadki ja ju ta on kella 4-5-ks oma une juba ära maganud. Mis teie selle kohta arvate?

Ette tänades ja vastust ootama jäädes,

Margit

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiima saava lapse kaka on kollane puderjas vähese vee sisaldusega ja kergelt hapuka lõhnaga. Rinnapiima sööv imik võibki roojata pärast igat toidukorda. Teie laps on kaalus väga hästi juurde võtnud ja ise on rõõmsameelne, järelikult on tema seedimisega kõik korras.
Iga lapse unevajadus ja unerežiim on erinev. Kolmekuune beebi võibki öö jooksul mitu korda üles ärgata. On täiesti loomulik, kui laps ärkab une ajal kuni 5-8 korda. Enamasti on need ärkamised lühiaegsed ja laps uinub uuesti iseenesest.

Edu soovides,
Tiia Voor