Probleemid kakamisega 4 aastasel 15.03.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen käinud lastearstide ja psühholoogide juures. Abi pole saanud, poiss on füüsiliselt täiesti terve. Minu 4 aastasel pojal hakkas kakamise probleem peale 2 aastat tagasi. Kord oli kõht kinni ja peale seda ta praktiliselt ise enam kakal käinud ei ole. Olen kasutanud looduslikke lahtisteid, lühiajaliselt Guttalaxi, Duphalac oli viimane mida ca 3 kuud kasutanud oleme. Kakamine toimub ainult minu intitsiatiivil ja ainult Microlaxi abiga. Toitumine pole lapsel kunagi hea olnud. Kuigi meie sööme korralikult - suppe, juurvilju, puuvilju, mitte kunagi pooltooteid, alati teen söögi ise. Iial ei söö me rämpstoitu ega joo gaseeritud jooke. Kõik menüüs on tervislik ja kvaliteetne. Laps aga sööb ainult toite mis on eraldi - eraldi juust, eraldi liha, eraldi leib, eraldi jogurt. Juurvilju ja kartulit süüa proovides hakkab oksele. Lasteaias sööb ainult leiba. Saan aru, et osa kakamisprobleemist on toitumises kinni. Ja seda muuta on äärmiselt raske. Aga ma näen, et kakamissoov tuleb tal regulaarselt iga päev ja iga päev üritan teda ka potile suunata. Tulemusteta. Nädal aega tagasi hakkas pükse määrima, ja teeb seda ca iga tund. Microlaxi enam panna ei julge. Kuhu ma peaksin pöörduma või mida tegema, enam ei tea. Ehk oskate soovitada?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige pealt muidugi on vaja ikkagi lapse söömine korda saada, sest ilma põhjust likvideerimata ei lahene ka kõhukinnisuse probleem. Ükeks väikeseks abimeheks on ravim Duphalac, mis ei imendu seedetraktis ja mille annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci peab andma iga päev nii kaua, kuni lapse roe muutub pehmeks ja roojamine valutuks. Nii kaob üks probleem - potikartus. Duphalaci võib kasutada mitu kuud kuniks kõhukinnisuse probleem kaob. Microlax on väga tõhus kõhukinnisuse ravim, kuid seda ei tohi kasutada pidevalt ja pikka aega.
Tartu Ülikooli lastekliinikus tegeleb kõhukinnisuse probleemidega dr. Tiina Rägo. Vastuvõtule registreerimine tel 7319100.

Edu soovides,
Tiia Voor