Köha, mis ei taha taanduda 07.03.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mure selline, et praegu 2,5-aastasel lapsel on (eelmise aasta) sügisest saadik köha, mis vahelduva eduga ägeneb ja taandub. Meie lastearst soovitab küll igasugu ravimeid, mida olema proovinud (alates nn vanaemade sooja piima-mee-või-sooda segust, sinepiplaastritest, jalavannidest kuni sinupretini), kuid nüüdseks on mul vägisi tunne, et ükski neist ei ole köha täielikult välja ravinud, vaid seda ajutiselt leevendanud.
Viimase kuu jooksul on laps ka teist korda kõrges palavikus, "rekord" oli 39,8. Praegugi on teine päev, mil lapsel tõuseb õhtul palavik. Kui see üle 38 kraadi tõuseb, võitleme selle vastu paratsetamooli küünlatega. Peale palaviku on tal haukuv köha ja natuke nohu. Natuke kasutame ka inhalaatorit, mis tundub hästi mõjuvat.
Laps läks sügisest lasteaeda, eks selgi on kindlasti oma osa kergesti haigestumises, ent ma ei ole päris nõus sellega (nagu meile on vihjatud), et köha ongi kerge tulema, sest kliima selline ja aastaaeg selline jne.
Kas võib olla tegu kõripõletikuga või hingetoru põletikuga vms-ga? Olen juba tõsiselt mures, sest mitte kuidagi ei saa sellest köhast lahti ning ma kardan, kas võib see viidata äkki hoopis mingile allergiale või siis on tüsistuse tekkimise oht? Kas peaks paluma oma lastearstil teha vereproovid, veel mingeid proove, sest seni on ta piirdunud kuulamisega (kopsud kõlavad puhtalt)?

parimat,
Sigrid

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Õige on väide, et lasteaias käivad lapsed on sagedamini haiged kui kodus kasvavad lapsed. Peetakse täiesti normaalseks, kui väikelaps põeb aastas 5-10 hingamisteede ja soolenakkushaigust. Väikelapse immuunsüsteem on ebaküps ja limaskestadel vähe kaitsekehi, mistõttu on väikelaps vastuvõtlik nakkushaigustele.
Köha kestvusega kuni 2 nädalat on ka tavapärane ja vaja eriuuringuid. Siiski võib sagedaste hingamisteede põdemiste põhjuseks olla hingamisteede allergiahaigus. Astma tunnusteks on vilistav hingamine või hingamisraskuse/köha tekkimine füüsilisel koormusel või öine köha. Kui olete mures lapse sagedaste köhade pärast pöörduge esmalt oma lastearsti poole, kes vajadusel teeb uuringud ja annab saatekirja eriarsti konsultatsioonile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor