4-kuuse lapse kakamise probleem 06.04.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

TERE!
Olen mures lapse kakamise pärast.Laps saab ainult rinnapiima ja kuni 3-kuuni kakasime korralikult kaks vahest isegi kolm korda päevas ja igapäev.Aga siis kui käisime arsti juures peale kolme kuud s.o siis 14-ndal märtsil ja saime kaitsesüsti milleks oli Difteeria-teetanuse-läkaköha,lastehalvatus,hemofiilus.Laps oli peale süsti väga rahulik magas ilusti sõi korralikult kuid jah söögikorrad hakkasid kuidagi väga tihedaks minema aga samas ta öösel magab 7-8 tundi järjest.Kuid päeval sööb iga tund ja ükskord on pikem vahe nii 3-4 tundi.Ja peale seda süsti siis kakas alles 5-endal päeval kuigi enne seda andsin talle teelusika täis apelsinimahla seda soovitas meile lastearsti õde.Ja siis oli paus 4 päva kakas ise ilma millegi abita ja tegi seda ühese päeva vahega kolm päeva järjest,kuid nüüd selle küsimuse esitamise hetkeks pole laps kakanud juba 10-e päeva.Viimati kakas 27-dal märtsil ja nüüd oleme juba igasugu imetrikke ka lapsega teinud.Antud 1,5 tl.ploomimehu ,pandud Microlaxi,antud ka 5ml Duphalaci.Ja ei midagi laps ei kaka.Muidugi asju on tehtud kõik erinevatel päevadel mitte kõik korraga.Aga laps ise on rõõmus ja lõbus ei virise ja kõht on pehme ja puuksutab gaasid välja.Söögiajad on ka vähemaks läinud nüüd paari päevase intervalliga sõi 6-7 korda päevas ja öösel ei söö magab hommikuni rahulikult. Aga ennem sõi 10-11 korda päevas kusjuures öist söömist ei ole.Ja siit küsimus kas ta tõesti tarbib rinnapiima kõik nüüd ära ja ei jää jääki või on see ikka süsti tagajärg?Täna 6-ndal- aprillil sai laps 4-lja kuuseks. Kas peab hakkama juurde andma või nüüd ongi nii et laps enam ei kaka?Lastearsti juurde lähen küll teisipäeval aga küsiks ka teie arvamust.Ette tänades murelik ema Kehtnast.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Vaktsineerimise ja kõhukinnisuse tekkimise vahel ei ole seost. Lapse vanuse kasvades, hakkab laps sööma ka harvem ja pidama pikemaid söögipause. Harva kakamise üheks põhjuseks võib olla ka rinnapiima vähesus. Kui laps võtab kaalus hästi juurde ja harv kakamine ei põhjusta lapsele vaevusi ning kõht on pehme, ei peaks Te muretsema. Kui laps on saanud neljakuuseks võite hakata andma lisatoitu näiteks ploomipüreed, köögiviljapüreed.

Lugupidamisega,
Tiia Voor