2,5-aastase lapse pikaajaline köha 28.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps köhib juba viiendat nädalat järjest.Praeguseks et ole köha nii tugev ,köhib mõned korrad päevas.Köha algas koos nohuga,arvatavasti mingi viirus.Paari nädalaga saime nohust lahti.Käisime perearsti juures ,siis kui ta oli juba 2-nädalat köhinud,arst kirjutas ventolini siirupit ,aga ütles ,et seda anda,siis kui tuleb raske köhahoog peale ,mitte kuurina.Ei olegi seda nii väga kasutanud.,sest köhahood ei ole nii hullud olnud.Olen teinud meekompresse ja määrinud hanerasva salviga,algul sai ka Hedelixi siirupit .praegu annan looduslikku siirupit,mis on tehtud männikasvudest ja on meega,aga tundub ,et see tekitab nahale punakaid karedaid laike(laps on olnud ka allergiline teatud toitude suhtes ,võib-olla ka mee vastu siis).Kui neli nädalat sai köhitud käisime uuesti perearsti juures ,aga kuna laps ei olnud nõus ennast kuulata laskma(oli uneaeg juba) ,siis arst arvas ,et võiks ikka anda antibiootikumi.Nüüd jõudsingi siis selle küsimuseni ,mida tahtsin küsida,kas peaks andma antibiootikumi kui last ei ole kuulatud ,kas kopsud on puhtad,või peaks ravima siirupitega ja auruga või nii pikaajalise köha korral tuleks ikka anda juba antibiootikumi?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Laste puhul loetakse normiks kuni 4 nädalat kestavat köha. Teie kirjast saan aru, et lapsel on köha juba hakanud taanduma. Väga raske on teha otsuseid ravi kohta last nägemata ja kopse kuulamata. Kui lapsel ei ole palavikku ja köha taandub, siis mina ei peaks vajalikuks antibiootikumiga ravimist. Juhul kui aga peres on ka teisi pikalt köhijaid, võib osutuda antibiootikumravi vajalikuks. Kui laps on allergiline ja köhib pikalt, soovitan allergoloogi konsultatsiooni.
Soovitan siiski pöörduda perearsti poole, kes kuulab lapse kopsud üle ja otsustab antibiootikumi vajaduse üle.

Edu soovides,
Tiia Voor