Väike kaal 25.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 1 kuune rinnapiima toidul olev laps on võtnud kaalust juurde 214g kuus. Kas seda on vähe? Arst soovitas kunsttoitu lisaks anda. Aga kardan, et pärast ei taha ta enam rinda. Muidu on laps rahulik. Mida peaks mina sööma, et laps saaks kõik vajaliku rinnast.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Laps peaks esimesel elukuul võtma kaalus juurde vähemalt 600 g ja esimesel elupoolaastal peab olema kaaluiive igas kuus vähemalt 800 g.
214 g on kindlasti väike kaaluiive, mille kõige sagedasem põhjus ongi rinnapiima vähesus. Et rinnapiima tekiks piisavalt peab ema tarbima palju vedelikku, puhkama võimaluse piires, toitma last sagedamini ja mõlemast rinnast korraga. Kahjuks ei ole ühtki toitu, mille söömisel tekiks rinnapiima rohkem. Sööma peate korralikult ja vaheldusrikkalt.
Kui lapse kaaluiive on väike, peab ikkagi lapsele pakkuma piimasegu lisaks rinnapiimale. Kindlasti peab alustama toitmist rinnapiimaga ja vajadusel lisaks andma piimasegu.

Edu soovides,
Tiia Voor