lapse kõhuvalu ja iiveldus 17.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

8 -aastane tüdruk neli nädalat haige. Algas lugu ilmselt viirusega ( kinnine nohu, köha, väike palavik. Teisel nädalal märkasime, et kaelal on paistes lümfisõlmed ,saime perearsti juurde, kes lapse ülevaatusel leidis rinnakult lööbe ja diagnoosis sarlakid, määrates 6 -päevase antibiootikumi kuuri ( vereproovi ei tehtud ). Järgmisel päeval aga lööve oli kadunud ( ilmselt oli tegu naha ärritusega - määrisime arstikülastuse eelneval päeval mingit salvi köha vastu ) .Telefonitsi perearst käskis siiski kuuri läbi teha. Kuuri lõpus tehtud vereproov põletikku ei näidanud, kirjutati Espumisani .Alates teise nädala lõpust algasid lapsel kõhuvalud ja iiveldushood, mis on kestnud tänaseni. Kolmandal nädalal üritasime vaatamate halvale enesetundele koolis käia, kuid kolmandal hommikul oli lapsel väga halb ja pöördusime Lastekliiniku erakorralisse vastuvõttu. Katsuti kõhtu ja kirjutati NO- SPA -d. Neljas nädal olukord ei muutunud, perearst kirjutas saatekirja ultraheliuuringutele, kuhu õnnestus saada alles järgmise nädala neljapäeval (21.02 ) .
Kogu haiguse jooksul kõht lahti olnud ei ole, oksendanud ei ole . Kaasnenud on lühiajaline peavalu, peapööritus, väike palavik. Haigushood on esinenud lisaks päevasele ajale ka öösiti ja reeglina igal hommikul ärgates enne söömist.
Laps viies nädal puudub koolist ja haiguse põhjust me ikka ei tea

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on tihti ka muude haiguste kui seedetrakti haiguste puhul kaebuseks kõhuvalu. Kooliealistel lastel võivad olla ka nn. funktsionaalsed kõhuvalud, mille korral puuduvad haiguslikud muutused seedetraktis, aga kõht ikkagi valutab ja sel korral on kõhuvalu seotud närvisüsteemiga.
Kuid kui kõhuvalu esineb ka öösiti, siis on vajalik uurida last täpsemalt. Kui lapsel kaasnevad kõhuvalule ka peavalu ja iiveldus ja selliseid haigusnähte pole varem olnud ning sümptomid kestavad üle kahe nädala, soovitaksin kontrollida last ka neuroloogi juures.

Edu soovides,
Tiia Voor