palavik 02.01.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
kui lapsel on olnud 3 päeva palavik ja kolmandal päeval enam paracetamoliga alla 38 ei tule, kuidas peaks käituma? Kas on tavapärane, et ema proovib siis ibuprofeeni?
Nimelt minu 1a 5 k pojal oli pühade aeg just nii. Esimesel päeval oli ka kõht veidi lahti kuid see möödus Gefiluse kapslitega. Muid kaebuseid ei olnud. Palavik oli iga päev progresseeruvalt kuni 39,2. Ma kahjuks ei teadnud, et nii väikesele võiks veel midagi peale paracetamooli anda, mida ta sai oma 11kg kehakaalule vastavalt 150mg iga 5 tunni tagant ja alla 38 palavik ei langenud. Seega pöördusime lastehaigla valvearsti poole. Kuid valvearst oli väga etteheitev, et miks me tulime kui pole kodus ibuprofeeni kasutanud.
Kas on ka muid ravimvorme sellisele lapsele peale selle, et 200mg tablett poolitada ja seda siis iga neja tunni tagant anda?
Kui kaua võib rahulikult kodus nii palavikku ravida ilma arsti poole pöördumata?
Ette tänades,
Külli

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Palavikku peab hakkama alandama, kui see on >38,5 kraadi. Kodusteks vahenditeks on Paracetamol 15 mg ja Ibuprofen 10 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Paracetamoli on erinevates ravivormides (küünlad, siirup ja tabletid), kuid Ibuprofen on kahjuks vaid tableti kujul. Palaviku alandamiseks kasutatakse haiglas ka Diclofenaci, mis on retseptiravim.
Lisaks ravimitele võib palaviku alandamiseks proovida ka füüsikalisi vahendeid - jaheda vee või lahja alkoholiga keha ülehõõrumine, õhukesed riided ja mitte katta last paksu tekiga, mähkmed ära võtta. Meeles peab pidama, et füüsikalist jahutamist tohib teha vaid siis, kui lapse käed ja jalad on soojad. Palavikuga laps vajab ka tavapärasest rohkem juua. Kõhulahtisuse korral on ka väga oluline jootmine, kõige parem selleks on spetsiaalne lahus Rehydron.
Kui lapse üldseisund on hea ja tema käitumine üsna tavapärane võib palavikuga last kodus ravida. Kui aga laps muutub loiuks, ta ei taha juua, pissib harva või vastupidi just sageli, peaks arsti poole pöörduma.
Kõige sagedasem palaviku põhjus on viiruste poolt põhjustatud hingamisteede või seedetrakti haigestumine. Kui aga lapsel puuduvad köha, nohu, kurgu- või kõrvavalu, kõhulahtisus, võiks teha uriinianalüüsi välistamaks kuseteedepõletikku kõrge palaviku põhjusena.

Edu soovides,
Tiia Voor