nohu 2-kuusel imikul 10.10.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu praegu 2 kuu ja ühe nädala vanune laps on juba üle kolme nädala hinganud raskendatult - löristades, nohistades. Aeg-ajalt köhatab samuti. Olen pannud talle füsioloogilist lahust ninna ja 3-4 korda päevas ninast rhinomeri ninapumbaga läbipaistvat limast eritist välja imenud. Olen näidanud last ka paar korda perearstile, kes algselt soovitas nisita salvi nohu ravimiseks lisaks ninna panna, nüüd aga on seisukohal, et tegu pole päris nohuga, vaid lapsel ninakäigud lihtsalt liiga kitsad (kuna päris õige haigusliku nohu korral oleks nii väikesel tõenäoliselt ka muud vaevused, kuid laps sööb ja magab üldiselt normaalselt). Minul on aga jätkuvalt mure, sest lapsel on siiski raske hingata, seda eriti hommikupoole ööd, kui viimasest väljatõmbamisest on juba piisavalt aega mööda läinud. Samuti tundub, et köha on viimasel paaril päeval sagedasem. Ka jääb mulle selgusetuks, et kui probleem oleks vaid kitsastest ninakäikudest, miks see siis kohe peale sündimist ei ilmnenud ja miks ma kuulen lapse hingates lsiiski örinat ning saan rhinomeriga tõmmates lima kätte? Kas võib olla veel mingeid põhjusi, mis selliseid vaevusi tekitavad? Kuidas neid välja selgitada ja kuidas last aidata?

Ette tänades vastuse eest!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige tõenäolisem nohu põhjus on viirushaigus ehk siis külmetushaigus. Selle raviks sobib kasutada regulaarselt füsioloogilist lahust või meresoolalahust (Humerit). Köhatamine võib tekkida nohu valgumisest kurku.
Kas lapsel esineb toidutagasiheidet? Kui jah, siis vahel harva on ka see pikaajalise nohu põhjuseks. Toidutagasiheite vältimiseks peaksite pärast söömist lapse püsti tõstma ja "õhud" välja laskma, võite ka lapse voodis peaaluse kõrgemale tõstma, pannes madratsi alla kõrgenduse.
Kui nohu ja köha püsivad, palun pöörduge perearsti poole, kes määrab vajalikud uuringud ja vajadusel annab saatekirjad konsultsatsioonideks.
Edu soovides,
Tiia Voor