Mure lapse kõhuga 18.04.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Meie laps on hetkel seitsme kuune. Tal on olnud vahelduva eduga kõhuga pidevalt probleeme. Kuni 4.kuuni vaevasid gaasid, lisatoidu saamisega algasid kõhulahtisus ja nüüd umbes 3 nädalat on tal justkui taas tugevad gaasivalud. Igatahes ajab miski teda tohutult puuksutama ja punnitama, kaka on iseenesest normaalse väljanägemisega. Ta saab õhtul, öösel ja hommikul rinda, ülejäänud ajal lisatoitu( peamiselt kartul, lillkapsas, liha, banaan, pirn, mõni mehu). Suht ühesugune menüü!Ta liigub väga palju, seega ei tohiks gaasid sisse kinni jääda, kuid ööd on juba päris hulluks muutunud. Ta nuuksub ja nutab läbi une ja siis pika nihelemise peale saab puuksu tehtud ja peamiselt rahuneb ja magab paremini minu kõrval. Päeva jooksul annan talle sageli juua keeduvett lutipudelist. Sealt ta oskab ka ise juua. Mulle tunudb,et tal on alati janu, ta lausa kaanib koguaeg kui pudeli kätte saab. Kas on mingi võimalus,et sellest pudelist kaanimisest on kõhuhädad? Ei saa küll aru,et minu toidus taas midagi oleks?!Mida saaks teha? Kas tehakse ka mingeid soolte uuringuid, kui tõsiselt peaksin hetkel neid puuksutamisevaegusi võtma?Kas peale sab simpleksi taoliste vahendite on veel apteegist abi loota?Suur tänu:kairi

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Gaasivalud esimesel kolmel elukuul on tavaline nähtus, kuid vahel kestavad need ka kauem. Imiku kõhuvalude ja gaasivalude põhjused ei ole täiel määral veel selged. Esimese eluaasta kõhuvalude põhjuseks on kõige sagedamini just gaasivalud, aga ka mõne toidu talumatus võib väljenduda kõhuvaluna. Kui laps kaanib pudelist, nagu Te oma kirjas väljendasite, ahmid ta koos joogiga ka õhku seedetrakti ja see võib põhjustada gaasivalusid.

Kui laps võtab kaalus hästi juurde ja on rõõmsameelne ning tema roe on tavapärane, ei ole muretsemiseks põhjust ning tõenäoliselt on tegemist gaasivaludega. Kui aga lapse kaaluiive on halb või tema roojas leidub lima oleks vajalikud uuringud. Saatekirja uuringutele annab vajadusel perearst.

Apteegis müüakse veel Cuplatoni või Espumisani, mis aitavad gaaside korral. Joogiks võite proovida vee asemel anda suhkruta ristiköömneteed, mis on seedehäireid leevendava toimega.

Edu soovides,
Tiia Voor