Raud 12.04.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kui 1,1aastase lapse HGB on 109,on see korras?Kuidas sellest väljendub raua puudulikkus?Perearst väidab,et on rauapuudulikkus.Laps on hästi energiline ja liikuv.Vere analüüs tehtud näpuotsa verest.Millega tõsta raua sisaldust veres ja kui kaua peab seda tegema?Laps sööb kõiki sööke.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Üheaastase lapse normaalne hemoglobiini (HGB) sisaldus veres on 111-141 g/l, seega on Teie lapsel HGB väärtus normist veidi madalam. Hemoglobiini ülesanne on transportida veres hapnikku. Hemoglobiini sünteesimiseks vajatakse rauda. Kui organismis on HGB tase madal, siis diagnoositakse aneemiat ehk kehvveresust. Lastel on aneemia kõige sagedasem põhjus just rauapuudus. Rauda saab eelkõige taisest lihast, seega peab sööma liha. Viinerid ja vorstide ei ole head lihaallikad, sest nendes on palju muudki (jahu, maitseained jms). Rauapuudus võib tekkida ka siis, kui laps joob palju piima ja piimatooteid (üle poole liitri päevas). Seega peab eelkõige vaatama üle lapse toidu. Kui menüü muutmine ei anna tulemust, peab hakkama andma rauapreparaate, mida saab välja kirjutada perearst. Rauaravi kestab mitu kuud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor