kõhulahtisus ja oksendamine 15.01.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Meie 1 kuusel ja 8 päevasel tital esineb vähemalt 1x päevas oksendamine (survega tuleb välja kogu toit, reeglina toitmise ajal). Peale oksendamist tahab uuesti süüa. Söögi ajal tõstan ta üles, et krooksud tuleksid kuid paraku ei välista see oksendamist. Tundub, et on ka kõhuvalu, kuna üsna tihti kangutab ennast ja proovib valuga ise hakkama saada, enne kui nutu lahti laseb. Nutab u. paar minutit meeleheitlikult ja siis rahuneb. Öösel une ajal aga sahmib nagu prooviks meelepärast asendit leida (tihtipeale osutub selleks pea lükkamine kuklasse peaaegu vastu peput, nagu teeks silda). Samuti hingab laps häälega. Paistab, et see temale muret ei valmista aga minule küll. Kummalised kõõksud ja krooksud ning norskamine teevad ärevaks. Kas see on normaalne? Nohu nagu ei ole, et hingamisega oleks raskusi. Perearsti juures käisime 11.01 ja tema sõnul on kopsud korras.
Meil on veel üks probleem: kaka on vedel ja roheline. Kakab tihti, pea igakord kui tissitame (sööme u. iga 2 tunni tagant). Mõnikord kakab mitukorda järjest. Väljaheide on nagu roheline piss. Mähkme pinnale jääb ainult tumeroheline värv, mis on sarnane mekooniumiga ja hirmus raske on seda lapse nahalt kätte saada. Kui paari päeva tagant on kaka massiga, siis tundub see vesine või limane. Perearst kirjutas saatekirja neuroloogile. Paraku on arsti aeg alles 21.02. Kas kannatab oodata või peaksin tegutsema kiiremini? Laps ise on terve olemisega. Aeg ajalt naeratab ja uudistab rahulikult ringi. Alates sünnist on juurde võtnud 1 kg (sünnikaal 2880 g, 11.01 seisuga u. 3900g). Tänud ette nõuande eest!

Murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Alustan vastust sellega, et Teie laps ilmselt ei oksenda kogu sööki välja, nagu te kirjeldate, sest lapse kaaluiive on ühe kuuga olnud väga hea ja laps on ise rõõmsameelne. Esimesel elukuul võtavad lapsed juurde umbes 600 grammi, 2.-6. elukuul 800gr ja teisel elupoolaastal 600 gr kuus. Oksendamine tähendab fontäänina toidumasside väljumist, teine olukord on toidutagasiheide, mille korral toit väljub suust ilma suure surveta. Toidutagasiheite vastu aitab, kui lasta korralikult krooksud välja tõstes last üles nii söömise lõpus kui ka söömise vahepeal. Imikutel on nõrgalt arenenud mao ja söögitoru vaheline lihas, mistõttu väga kergesti valgub toit maost söögitorru, nagu vesi valgub välja pikali olevast pudelist. Kui aga lapsel esinevad kõhuvalud ja ta otsib sobivat asendit, nagu Te kirjeldasite, võib see viidata sellele, et toidutagasiheide tekitab lapsele ebamugavust ja kõrvetisi. Kahjuks ei ole Eestis momendil ravimit selle häda vastu, kuid aitab krooksude väljalaskmine, lapse peaaluse kõrgemaks tõstmine (näiteks padi panna madratsi alla) ja gaaside väljutamine, vajadusel andes gaasirohtu (Cuplaton, Sab-simplex). Apteegis müüakse spetsiaalset imikute toidusegu toidutagasiheite vähendamiseks, kui laps aga sööb rinnapiima, siis rinnapiim on lapsele parim ja toiduseguga toitmise vajaduse üle peab otsustama Teie lapse perearst või lastearst.
Mida laps sööb? Rinnapiima toidul oleval lapsel on normaalne roojamine iga toidukorra järel. Nagu ma kirjast aru saan on vahel lapse kaka ka kollakat värvust ja massiga. Rohelist väljaheidet rinnapiimaga toidetaval lapsel võib põhjusta ka ema söök.
Hea on, et Teie lapsel on ilus positiivne kaaluiive ja ta on enamuse ajast rõõmsameelne. Kui olete mures ja eelkirjeldatud abinõud ei aita, võite pöörduda lastearsti poole.
Lugupidamisega,
Tiia Voor