Sageli haigestuv kkaheaastane tüdruk 20.10.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Grünberg
Olen ühe armsa 2,5 aastase tüdrukutirtsu mures ema. Lugesin teie vastuseid tundide kaupa ja ükshaaval läbi ja otsustasin kirjutada meie loo et ehk saame probleemide jätkumisel abi Tartust Teie juurest.

Laps sündis 2004 a esimesest rasedusest 40+5 otsmik ees nabanöör ümber kaela ja keha. Apgar 9/9. Nabakönt irdus 2 nädala pärast. nädalal sai isalt viirusinfektsiooni ja viibisime Merimetsa haiglas diagnoosiga bronhiit ja adenoviirus. Raviks ab 5 päeva mille foonil lapsel tugev kõhulahtisus ja oksendamine.
* 2 kuusena keskkõrvapõletik nohu tagajärjel mis oli püsinud eelmisest haiglaskäigust alates ja jälle ab ravi seekord 7 p ja Tallinna Lastehaiglas.
* paar kuud rahu ja u 4 kuuselt hakkas laps verd kakama. Arstid pidasid mind nooreks luulusid nägevaks emmeks. Laps sai ainult rinnapiima. Asi läks hullemaks 6 kuuselt peale piimasegu vahetamist aptamillile ja läksin veriste mähkmete ja lapsega lastehaiglasse. Õnneks sattusime dr. Ervin Saiki juurde kes võttis uuesti väljaheite analüüsid ja leidis klebsiella.4 kuud ravi Gefiluse kapslitega ja kõik sai korda.
*Umbes 8 kuuselt hakkasime käima Lastehaigla päevastatsionaaris kuna laps oli väga madala lihastoonusega ja oli ka kerge arenguline mahajäävus. Saime massaazi ja võimlemist. üritasin ise temaga ka basseini minna aga järgmisel päeval joosid lapse silmad mäda ja ka genitaalid olid mädases põletikus.
Päevastatsionaaris tehtud analüüsid olid korras peale kreatiin kinaasi milles oli mõõdukas tõus mis siiski kuude vältel veidi langes aga oli endiselt üle normi. tehti ka lihaste müelograafia mis oli normis. kromosoomide analüüs normis.
*Vahel esines samal ajal ka u 24 h temperatuuritõuse 38 kraadi ja arst tegi uriinikülvi millest tuli välja coli bakter. Raviks zinnat ja palavikud kadusid.
*Geneetiku konsultatsioonidel tehti aminohapete külv uriinist milles oli mõõdukas glutamaadi ja 2 hydroksuglutamaadi tõus. kahtlustati tõve kus tekivad hypoglükeemiad ja laps pead dieeti pidama ja millest üks osa sureb juba esimese ataki ajal. Võeti sellele haigusele spetsiifiline analüüs mis oli negatiivne ja geneetik jättis meid rahule. Laps hakkas käima 1a2k vanuselt ja kuna see mahtus normi piiridesse jäeti meid rahule kuigi hüpotoonia püsis.
1,5 a 2005 a sügisest proovisime last sõime panna kus põdes sept.- nov. 4 korda keskkõrvapõletikku+ palavikud. Raviks sai 3 korral Zinnatit ja 1 korral Ceftzili. Enne aastavahetust 2005/2006 kontrollisime lihtsalt lapse vereanalüüsi kuna seda ei olnud pikalt tehtud ja samas võtsime ka ferritiini. Kliinilises veres oli palju nihkeid allapoole ja ferritiin oli 193. Suunati edasi lasteonkoloogi kontrolli. Lümfisõlmed kaelal suurenenud LDH tõus ja ferritiini tõus. Tehti vere äige, uh siseelunditest ja röntgen. Kõik olid korras. laps püsis terve 2005 dets kuni 2006veeb-märts. Uued analüüsid onkoloogias 2006 kevad olid korras. Ldh normis ja ferritiin normis. Lümfisõlmed taandunud kliiniline veri korras.
*1 haigestumine mai 2006 viirusinfektsiooni köha-nohu-palavik
*2x nohus 2006 suvi
31 juuli tegin lapsele 4 vaktsiini Infanrix ipv. Samal ajal naasis ka lapse isa reisilt ja oli haigestunud. Lapsel tõusis 48 tunni möödudes palavik. Lisandus roheline nohu ja mädased silmad ja punane kõrv. Saime üle ilma ab-ta.
*Augusti lõpp 2006palaviku tõusud u 3 nädala jooksul kuni 38,9. Kliinilises veres nihked. Sete mõõduka tõusuga ja crv mõõdukas tõus.Hospidaliseeriti Tallinna Lastehaiglasse angiini kahtlusega kuna mandlid olid üleval. Kõik bakteriaalsed külvid ja muud analüüsid olid korras. Sete kõikus iga päev 27-49 vahel.1 korra lõi ka kõhu haiglas oleku ajal lahti ja laps kakas kollast haisvat lima. Väljaheite analüüs täiesti korras. T ja B lümfotsüütide mõõdukas langus. Ig-d olid korras.Uh siseorganitest korras, kopsuröntgen korras, röntgen otsmikuurgetest korras.Aso alla 70 ja reumatoidfaktor 17(norm kuni 25) LDH ja ferritiin seekord normis. Viroloogilistest analüüsidest ninakülvist adenoviirus. See jäi ka lõppdiagnoosiks kuna muud lihtsalt ei leitud.Maks põrn normis. Laps rõõmus ja ei kaeba midagi. Söögiisu puudus nagu tavaliselt.Ravi ei saanud .Nädala pärast oli crv 6 ja sr 20 Lastearst oli rõõmus et paraneme ja kõik näis tore.
*palavikuvabalt saime olla 3 nädalat kui tõusis uus palavik crv 39 ja laps kaebas kõrvavalu. Kõrvad punased ja valge kleepuva eritisega. Mandlitel katud. Raviks Cefzil 7 p. sai võtta 5 päeva kui palavik tõusis taas ja arst mainis et mandlitel on all kollased koledad korgid ja kirjutas Zinnati mida võtsime veel 5 p ja palavik taandus koheselt.
*Nüüd oktoober saime siis eelmisest korrast terved olla 1,5 nädalat kui tõusis 39 palavik. Palavik 39-40 4 päeva siis läksime valvetuppa kus analüüsides crv 91 leukotsüüdid 17 mandlitel valged täpid. Nohu lapsel ei olnud aga laps norskas ja nina oli kinni. Praegu saame siis Penicillini Ospen 10 päeva. Nüüd tekkis lapse hammastele järsku väga tugev kaaries. Annan juurde ka gefiluse kapsleid. Nii haigla raviarstil kui ka lastearstil on nõu jaj õud lõppemas. Laps endiselt norskab öösel. Külastasime dr. Solovjovi kes tõdes et laps on terve. Adenoidist ei rääkinud midagi kuna laps läbi nina ei räägi ja kuuleb kästi. Maks ja põrn ka suurenenud ei ole(katsus niisama kuna teab lapse ajalugu)

Laps kaalub 12 kg ja on 92 cm pikk. Sööb vähe. Haiguste vahel olen andnud vitamiine ja immuunsust tugevdavaid asju aga kasu pole olnud see aasta. Väljas ei käi rahvarohketes kohtades, lasteaias see aasta ei käi enam aga ikka on haige. Haigla raviarst mainis, et on ju veel sidekoehaigused ja immuunsüsteemi häired aga et vaatame. Aga nüüd tekivadki palavikud mis alluvad ainult ab-le ja kaasneb ka sr ja crv tõus. Laps ise rõõmus ja kraps. Ei kaeba midagi. Nüüd esmaspäeval lõpetame Ospeni andmise. Lümfisülmed on taandunud kaelal. Olen kontsulteerinud uuesti ka geneetikuga kes ei oska midagi öelda. Onkoloog arvas, et tema haigus see ei ole ja ehk on ikkagi lihtsalt põdeja ja tundlik laps. Elu jooksul on see 2,5 aastane laps saanud 11 korda antibiootikume. Kui ometi ei tuleks need palavikud enam tagasi.
Olen lugenud vaskuliitidest ja sidekoe haigustest. Mure ja hirm on kohutavad. Liigesed paistes tal ei ole ja ei valuta ka. Hoiame teda juba nagu klaaskapis. Lugesin Teie väga heasoovlikke vastuseid ja võimalusi kontsulteerida erinevate tohtrite ja professoritega harvaesinevate haiguste suhtes. Oleksime nõus Teie juurde uuringutele tulema kui palavik ka nüüd ravi järgselt tagasi tuleb. Saan aru kui lisandub nohu või köha siis on selge et tegu on viirusega aga lapsel on köha olnud üldse 2 korda elus. Peamised probleemid on ikka kaelast ülevalpool ja seedimine. Lastenakkusi pole ta ühtegi põdenud ei tuulerõugeid, roseooli ega larüngiite. Ei suudaks oodata8 kuud kuni 1,5 aastat ennem kui asi viib mõne organi kahjustuseni ja siis avastatakse midagi koledat.Laps ise on väga energiline lasteaias talle eelmine aasta väga meeldis oli seal kõige tegusam ja julgem. Vajab teiste seltsi ja esinemist aga tervis naelutab ta pidevalt koju.
Oleksin Teile südamepõhjani tänulik kui Te kuidagigi aidata oskate.
ILusat sügist Teile soovides ja vastust oodates, üks ema ja meedik.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Võtke palun ühendust telefonil 7 319 573

Parimate soovidega
Heli Grünberg