2,5 kuusele D-vitamiin ja higistamine. 13.10.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Lapsel käed ja jalad higistavad üsna kõvasti ja on ka sellien hapukas lõhn ja sipukad märjad. Nüüd loen, et see on rahhiidi tunnus. Olen andnud sünnist saati Apovit D-vitamiin tüdrukule. Praegu on ta juba2,5 kuune. Asi teeb natuke murelikuks, et kas siis ikka on vaja anda seda d-vitamiini või ei. Kuna lugesin ka vastunäidustustest. Kuana arstile enne kuu lõppu ei lähe siis sooviks teie arvamust. Kas tõesti ootab teda see kole haigus?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Laps vajab kindlasti vitamiin D 400 ühikut ehk 5 tilka päevas kuni järgmise suveni, juhul kui ta on rinnapiimatoidul. Kui ta saab imiku piimasegu ja kui piimasegu kogus on ligi liiter päevas, piisab 1 liitris piimasegus olevast vitamiin D kogusest ja vitamiin D täiendavalt juurde anda vaja ei ole. Vastunäidutusi vitamiin D rahhiiti ärahoidva annuse andmiseks (so 5 tilka ehk 400 ühikut), ei ole. Erandiks on allergilise nahalööbega imik, kelle nahalööbe üks võimalik põhjus vahel võib olla õli, millesse vitamiin D on lisatud. Sel juhul asendatakse Apovit näiteks sojaõlil baseeruva preparaadi vastu.
Imiku käte/jalgade higistamisel on peale rahhiidi veel teisigi võimalikke põhjusi. Imikul, kes saab vitamiin D, ei teki tavaliselt rahhiiti. Ka siis, kui imik vitamiin D ei saa, tekivad rahhiidi ilmingud alles 3.-4. elukuul, juhul kui imik on ajaliselt sündinud. 3.-4. elukuuni piisab veel kaasasündinud varudest.

Parimate soovidega
Heli Grünberg