laps hakkas püksi kakama 19.04.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

minu mure on selline, et suvel 4. aastaseks saav poiss kakab püksi. või mitte just ei kaka, aga püksid on kakased mitu kord päevas. ja poti peale minna ei taha. ja nii juba 4 päeva. kas põhjuseks võib olla see, et mina (ema) olin 3,5 nädalat haiglas ja lapsest eemal, varem pole nii kaua ära olnud? see kakamise probleem tekkis 3 päeva pärast seda kui haiglast koju tulin. laps ütleb et ei taha kakada, nutab. ja pissile ka ei taha minna, hakkab minema aga siis mõtleb ümber, kui keelitada siis lõpuks läheb ja pissib. varem kakas ta ilusasti potti ja probleeme ei olnud. kas põhjus võib olla selles et lin eemal ja kuidas peaks nüüd käituma?
ette tänades,
ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Tõenäone põhjus, miks püksid on kakased ja miks poiss potti ei kaka, on kõhukinnisus. Kõhukinnisus on enamasti funktsionaalne st. mingit soole väärarendit või põletikku pole. Vallandajaks võivad olla isegi toidumuutused. Praegu peaks rooja vedelamaks saama ja siis laheneb ka kõhukinnisus ning poiss hakkab jälle potil käima ning pükste määrimine roojaga lõpeb. Apteegis on käsimüügis Forlax. Võiks osta 4 g pakikesi ja anda hommikul 2 paki sisu korraga (lahustada umbes veerand klaasis mahlas). Kui paari päeva jooksul roe vedelaks ei muutu, annaksin lisaks õhtul 5 tilka Guttalaxi. Samal peaks poissi pärast sööki potile suunama 2-3 korda päevas (umbes 15 - 20 minuti pärast). Forlaxi võiks jätkata paar-kolm nädalat. Guttalaxi võib anda aga lühiaegselt, kokku 5-6 päeva.
Edu soovides

Heli Grünberg