Pidev pöidla imemine 12.12.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Aastane laps imeb pöialt alates u 5.elukuust alates. Magama ei jää üldse ilma, päeval ka hästi tihti suus. Enda arvates pakun talle palju armastust ja turvatunnet, räägin rahulikult jne. Rinda sai aasta. Lugesin, et viimase aja uurimused soovitavad lapse võõrutada vähemalt 2-aastaselt, et ei tekiks hamba- ja muid deformatsioone. Kuidas oleks seda õige teha? Mingeid sinepivariante mina õigeks ei pea. Lutti laps ei võta.
Kuidas käituda nende pidevate kommenteerijatega, kes pöialt suus nähes, sellest kohe rääkima ja pragama hakkavad? Võõrastele muidugi pahasti ei ütle, aga mida öelda oma pereliikmetele, kes last noomivad? Kas sellest peaks üldse lapsega rääkima? Praegu ta ei saa ju niikuinii midagi aru.
Niisiis, millal võõrutamisega alustada ja kuidas seda last mittetraumeerivalt teha?
Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kirjast ei selgu, kui vana Teie laps on. Tundub, et 1-2aastane. Sellises vanuses lapsed imevad pöialt eneserahustamiseks. Pöidla imemise harjumus kaob aja jooksul iseenesest ja pahandamisest ning hurjutamisest oluliselt abi ei ole. Samuti ei ole leitud, et oleks abi näiteks pöidla määrimisest sinepiga. Püüdke seda ka oma lähikondsetele selgitada. Pigem püüdke leida põhjus, miks laps vajab pidevat eneserahustamist. Abi võib olla sellest, kui õnnestub leida pöidla imemisele asendustegevus (raamatu vaatamine, mängimine jms.). Enamusel sageli pöialt imevatel lastel kaob see harjumus 3. eluaastal. Ja kui loobutakse sellises vanuses, ei kujune enamasti ka hambumuse häireid. Kindlasti saate head nõu ja abi lastepsühholoogilt. Kui elate Lõuna -Eestis, võtke palun ühendust dr. Külli Muugiga, telefon 7 319 576.

Edu soovides

Heli Grünberg