6,5 aastane poiss kakab püksi 11.09.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Seda juhtub pea iga päev. Oleme proovinud last suunata potile, teeb oma häda ära, kuid mõne aja pärast jälle natuke püksis. Tavaliselt tuleb tal püksi natukene. Ise ta ütleb, et ei tunne kui häda on. Pissimisega meil mingeid probleeme ei ole. Käisime ka perearsti vastuvõtul, sealt anti lootust et ehk läheb ise üle, nüüd sellest pea aasta möödas. Kas see võib lapsel ise üle minna, või mis meil tuleks ette võtta

Tänud

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõige sagedamini on pükste määrimine roojaga ehk enkoprees seotud kõhukinnisusega. Kirjelduse järgi ei ole päris selge, kas poisil võiks siiski vaatamata sellele, et ta potti roojab, kõhukinnisus olla. Vajaksin lisaandmeid- kui tihti roojab potti?, milline kaka on jt. Kui põhjuseks on siiski kõhukinnisus, ja vahel on see üsna varjatud, laheneb ka püksi kakamine pärast seda, kui kõhukinnisus õnnestub lahendada. Väga harva on pükste määrimisel roojaga ka muid põhjusi peale kõhukinnisuse. Kõige õigem on pöörduda laste mao- sooletrakti haiguste arsti e. gastroenteroloogi vastuvõtule. Tartu Lastekliinikus dr. T. Rägo, registratuur 7 319 100. Vaja on perearsti saatekirja. Kui ei ole millegipärast saatekirja või tundub järjekord ootamiseks pikavõitu ja on soov kiiresti konsultatsiooni saada, on Kliinikumis võimalik ka tasuline vastuvõtuaeg saada. Talinna Lastehaiglas konsulteerib selliste probleemidega lapsi dr. Katrin Luts. Aasta on pikk aeg ja edasi probleemi iseendast lahenemist ei ole päris hea mõte edasi oodata.

Probleemi lahenemist soovides

Heli Grünberg