lapse söömine 11.07.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere.mure 1,5- aastase lapselapse pärast.ei söö prakiliselt peale piima midagi.kas see võib maos tekitada mingeid probleeme,öösiti ärkab vahel jonniga üles,natu nutab ja siis jääb uuesti magama.juurdesöömine on väga minimaalne,need on teatud -krabipulk,õuna-vähe,saia.laps kaalub 10kg.ette tänades teid ja vastust oodates marju.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Eestis on veel kahjuks väga tavaline, et juba alla aastased on põhiliselt lehmapiimatoidul ja seetõttu on raupuudus ja rauapuudusaneemia väikelastel suhteliselt sagedased. Vajaksin lisaandmeid. Minu pikaajaline kogemus on, et kui üle aastane laps on põhiliselt piimatoidul, siis on ka lutipudel alles. 90%-l juhtufel see nii on. Kui laps joob veel lutipudelist, tuleb teda kõigepealt sellest võõrutada. 2-3 päeva/ööd on rasked, aga kui annate järgi võib asi jäädagi venima. Esimene öö võiks lutipudelist vett anda ja siis on lutipudeliga kõik. Laps püüab ennast kehtestada ja kui järele anda ei tohiks. Juba teisel elupoolaastal soovitame vedelikku tassist joota, siis on hiljem probleeme ka vähem. Lutipudelist loobumise järel, tuleks sisse seada kindlad toitmiskorrad. Toidukordade vahel midagi peale vee ei anta. Kui lapsel ei ole enam lutipudelit ja toidukordade vahel ta midagi ei saa, tuleb ka näljatunne ja laps haakb sööma ka muud peale piima. Eriti kiiresti oleks vaja hakata liha sööma. Pea kindel on, et kui laps on saanud põhiliselt piima, siis ta on ka rauapuuduses või koguni raupuudusaneemias. Kindalsti on perearst niisuguse menüüga lapsele teinud juba ka vereanalüüsi.
Kui lapsel ei ole lutipudelit, joob ammu juba tassist ja seejuures eelistab siiski ainult piima joomist, on vaja lastearsti konsultatsiooni, sest ka kaal on väikesepoolne.

Parimate soovidega
Heli Grünberg