laps higistab 14.05.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
meil selline mure, et 7 kuune beebi higistab. Tavaliselt on poja juuksed , eriti kukal märjad peale söömist, kuid viimasel nädalal olen märganud, et tita juuksed on ära hiogistatud ka pärast lõunauinakut ja ööunele jäädes läheb mingil hetkel lapse pea täiesti märjaks ning hommikul on pea ja vahe ka selg täesti märjad. Olen hoidnud toa üsna jahedana ja lapsel on vaid õhuke tekk peal. Olen väga mures, äkki oskate öelda, mis võib seda põhjustada (kas seda võvad põhjustada hammaste tulek või äkki toit, nimelt on beebi meil ka üsna allergiline??). Infoks veel nii palju, et paaril viimasel päeval on ka poja kaka üsna vedel, ta kakab umbes kaks korda päevas ja kui tuleb siis kõva vurtsuga ja terve mähku on seda täis, kaka ise on rohekas-kollane ja lõhnab hapukalt.
Siis oleks veel selline küsimus, et mida peaks kunsttoidul olev 7 kuune laps lisaks saama ja umbes kui palju?
Suured, duured tänud Teie vastuse eest!
murelik ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Imiku suurenud higistamisel võib olla mitmeid põhjusi. Üks võimalik põhjus on rahhiit. Kuid kui olete regulaarselt esimesest elukuust alates vitamiin D andnud, on rahhiit ebatõenäone. Väsimine, higistamine koormusel, eriti söömisel, võib viidata kaasasündinud südamerikke võimalusele. Teie lapsel tundub kirjelduse järgi higistamine olevat ka magamisel st. ka ilma koormuseta. Hammaste tulek ja toit ei ole higistamise põhjuseks. Vedelama kaka põhjusi on päris palju. Kuna laps on allergiline, on võimalik, et tal on allergia mõnele toidule. Ka viirusinfektsioon võib anda vedelamat vesist kakat.
Nüüd veel toidust. 7-kuune peaks lisaks rinnapiimale või imiku piimasegule saama juurviljapüreed, kuhu selles vanuses lisandub ka liha (kanaliha, sealiha). Samuti võib anda putru, puuviljapüreed ja mahla (50-100 ml) toidu kõrvale tassist. Putru ning juurvilja- ja puuviljapüreed saab imik lusikaga. Jogurtit võib hakata andma 10.-11.elukuul. Lehmapiima, kohupiima ja muna aga pärast aastaseks saamist. Allergilisele lapsele ei pruugi sobida mannapuder ja sobivad tatrapuder, riisihelbepuder.
Higistamise põhjuse aitab selgitada perearst. Vereanalüüs aitab välistada kehvveresuse e. aneemia.

Parimate soovidega

Heli Grünberg