hambad hilja ja aeglaselt 25.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 10-k. tütrel on vaid kaks hammast. Esimene tuli 8,5 k. ja teine nüüd, 10.k. Kas selline suht hiline ja aeglane hambumus võib olla põhjustatud näit. ainetepuudusest? Peaksin ma muretsema? Sõbranna lapsel tulevad kikud nagu mühisevad (9 k. - 8 hammast) Esimesel lapsel tulid hambad 5-kuuselt ja ikka tunduvalt kiiremini. Kas see võib olla d-vitamiini puudusest? Olen talle seda nii pisteliselt andnud. Samas saab ta juba 6-st elukuust liha, aedvilja , mida ta sööb väga hea meelega.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Piimahambad hakkavad lõikuma tavaliselt 5.-7. elukuul. Üheks hammaste hilise lõikumise põhjuseks võib olla rahhiit. Imikud vajavad vitamiin D nii esimesel kui ka teisel eluaastal 400 ühikut päevas so 5 tilka. Juurvili ja liha ei ole vitamiin head allikad ja seetõttu on vaja anda septembrist- juunini vitamiin D. Mida teha? Lapsel oleks vaja teha rö ülesvõte labakäest. Pikkade toruluude otsest on näha, kas on rahhiitilisi muutusi. Teiste vitamiinide-ainete puudus ei põhjusta rahhiiti või hammaste lõikumise hilinemist.
Heade soovidega
Heli Grünberg