Lapsel kakada valus 16.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

3a lapsel oli probleeme kaka kinnihoidmisega sügisest saadik. Probleem sai alguse, kui kaka oli üks kord natuke kõvem ja oli valus kakada, muidu on alati pigem selline puderjas pehme. Käisime gastroenteroloogi juures, kes arvas et probleem on pigem psühholoogiline. Käskis anda vaseliinõli, mida me ka siiani peaaegu pidevalt võtame ühe teelusikatäie päevas. Käisime ka psühholoogi juures, kes arvas et probleem tähelepanu puuduses. Nüüd on hakanud potil käima, aga vahed on ikka mitu päeva ja viimastel kordadel on kaevanud, et kakada on valus ja ajab see toiming ka ta üleni higiseks. Kas anda õli edasi ja loota, et valu möödub või on suure kinnihoidmisega juba midagi korrast ära läinud?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Üsna sageli on jätavad potikartusega lapsed potil istudes mulje, et potil olles pingutavad hoolega, on higised, aga ei saa kakatud. Tegelikult püüavad nad kõigest väest kakamist tagasi hoida, sest valus kogemus püsib meeles. Rooja peaks katsuma vedelamaks saada, nii, et ei saa kinni hoida. Lisaksin veel Duphalaci, esialgi 15 ml (dessertlusikatäis) hommikul. Potikartuse kadumine on aega ja kannatlikkust nõudev, aga tasapisi laheneb.
Edu,
Heli Grünberg