Madal hgb tase 2,6a tüdrukul 14.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Mul on suur mure 2a6k tütrega kellel on madal hgb tase.
Kõik sai alguse nov. kuusest haigestumisest, mille tagajärjel langes hgb 102-ni. Arst soovitas lapsele anda rohkesti puu- ja köögivilju ja palus kahe nädala pärast uuesti kontrolli tulla. Kaks nädalat hiljem oli hgb 117.
2004.a. veebruaris haigestus laps uuesti ja hgb langes 95-ni. Nüüd soovitas arst lapsele anda Ferromax rauasiirupit. Rauasiirupit andsin talle 5 päeva, sest siis õnnestus lapsel uus viirus saada, mille tagajärjel ka haiglasse jõudsime (Tartu Lastekliinik). Haiglas võetud vereproov näitas hgb tasemeks 120, hakkasime teisest viirusest toibuma, kui saime haiglas omale rotaviiruse. Kolme järjestikuse viiruse läbipõdemise tulemusena tabas meid trompotsüüdide madal tase (11) ja (kinnitamata diagnoosiks oli Mononukleoosi, tüsistusena madal trombotsüüdide arv) ja meid viidi hematoloogia osakonda, kus hgb tase oli selleks hetkeks langenud taas 95-ni.
Aprilli alguses käisin lapsega perearsti juures hgb taset kontrollimas mis oli hoolimata siirupi andmisest ikka 95. Saime perearsti käest saatekirja dr Mikkeli juurde diagnoosiga aneemia. Linnas võetud proov näitas hgb tasemeks 114. Kolm nädalt hiljem perearstil tehtud proov näitas hgb tasemeks 107. Ferromax siirupit on terve selle aja saanud.
Perearstile helistades sain teade, et linnas tehtud vereanalüüs on korras ja lapsel aneemiat tuvastatud ei ole. Samas ei olnud sellel testi väljatrükil määratud rauavaru organismis. Miks see hgb siis ikkagi nii madal on? Perearst pole rohkem midagi ette võtnud ja käskis edasi Ferromax siirupit anda.
Kas ma peaks uue saatekirja võtma ja laskma sel korral teha väljvõte ka rauavarudest organismis või on põhjus B12 vitamiini imendumises. Kuidas seda saaks kindlaks teha.
Küsisin sama küsimuse ka verehaiguste alt kuid vastus oli, et võtke saatekiri dr.Mikkeli juurde. Aga me juba käisime ju seal (aprilli algus).
Mul oleks hea meel kui saaksin ka Teie arvamuse selle kohta.

Ette tänades

Anneli

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kogu Teie lapse lugu lugedes jääb mulje, et tõsist haigust lapsel ei ole. Mis ma selle all mõtlen? Last on konsulteerinud laste vereahaiguste arst dr. S. Mikkel ja olite madala hemoglobiini ja madala trombotsüütide arvu tõttu hematoloogia osakonnas. Tehtud vereanalüüs ei näidanud märke, et jääks võimaliku verehaiguse kahtlus ja teised näitajad olid kenad (mõtlen punaliblede, valgeliblede e. leukotsüütide arvu ja verevalemit). Teie kirjast ei selgu küll, aga kindlasti normaliseerus ka trombotsüütide arv. Muidu oleks Teid tagasi kutsutud ja analüüse korratud-jälgitud. Arvatavasti selgus ka, et aneemia on mikrotsütaarne ja selles vanuses lapsel on sellise aneemia põhjus enamasti rauapuudus. Viimase põhjus on aga rauavaene toit. See tähendab, et kas laps saab ülemäära palju lehmapiima 1-1,5 l päevas ja sageli on ka veel lutipudel. Samal ajal söövad need lapsed vähe kõige paremat raua allikat-liha. Viinerid-vorstid ei anna piisavalt rauda, sest nendes on liha vähevõitu. Laps sai madalapoolse hemoglobiini tõttu Ferromaxi siirupit. Võin kohe öelda oma kogemustest, et kui lapsel on rauapuudus ja seega ka rauatagavarad organismis vähesed, ei õnnestu Ferromaxi siirupiga neid oluliselt täiendada. Ikka sellepärast, et hää magus küll, aga rauda on siirupis vähe. Kas lapsel võiks olla B12 puudus? Vähetõenäone. B12 puudus kipub tulema neil, kel laiuss või tõsine sooleprobleem. On veel haigusi, mil B12 vaja lisaks, aga Teie lapsel neinde haiguste ilminguid ei ole.
Mida siis praegu teha? Kõigepealt teeksin vereanalüüsi, kus oleks ka vereavalem ja määraksin ka lahustuvad transferriini retseptorid verest, kui hemoglobiin on madalapoolne st. alla 110 g/l. Kui aneemia on veel olemas ja ta on rauapuudusliku aneemia tunnustega, mõtleksin läbi lapse menüü. Kui suur on lehmapiima osa, kas laps sööb liha, milline on söögiisu? Kui hemoglobiin on tõesti madalapoolne ja rauapuudusliku aneemia tunnustega, vajaks laps korralikult rauapreparaati so. rauda arvestusega 3-5 mg/kilogrammi kehakaalu kohta/päevas 1,5-2 kuud. Veel huvitaks mind, milline on lapse kaalukõver. Kui on kaaluprobleeme ja/või kõhulahtisuse poole kalduvust, tuleb veel mõtteid juurde, miks on lapsel rauapuuduslik aneemia, kui tal seda hetkel üldse enam ongi.
Kui olete murelik, saadab perearst lapse veelkord lastekliinikusse analüüsidele. Kõiki rauapuuduse uuringuid ei saa perearstid enamasti kohapeal teha. Registratuuri tel. 7 319 508. Teisipäeviti kell 11.30-14.00 saan nõustada telefoni teel 7 319 678
Lugupidamisega
Heli Grünberg