kõht kinni 07.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mu lapsel, praegu 9-kuune, on juba 4. kuust probleeme kakamisega. Teeb seda umbes 2 korda nädalas. Kui oli veel rinnapiimal, siis pärast rohkem kui nädalast pausi panin mõned korrad microlaxi. 6. kuust alates saab lisatoitu, praegu sööb 2 korda päevas putru korraga umbes 100-150 ml, korra lihaga juurviljapüreed umbes 200 ml ning 100-150 ml gefiluse keefiri-jogurti segu. puuvilju ei taha ta peaaegu mitte üldse, kuigi pakun järjekindlalt. vett joob umbes 200 ml. Lisaks 3 korda päevas rinnapiima.
Sellise toidukoguse juures on minu meelest 2-3 päeva tagant kakamine liiga harv. Ka on tal kõht sageli punnis, lastearst katsus ja ütles, et sooled on täis. Samas kakamise protsessiga ta vaeva ei paista nägevat, väljaheide ei ole kõva, pasteeditaoline pigem :)
Oskate soovitada, milliseid toiduaineid talle pakkuda või mida üldse teha, et kõht paremini läbi käiks? Kõhule massaazhi ikka teen ja jalgadega ringe, käime ujumas, ei aita miski. On muidu selline rahulikumat sorti laps, pigem istub ja mängib asjadega kui rahmeldab ringi.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lugedes jääb küll mulje, et kõhukinnisust lapsel tegelikult ei ole, sest roe ei ole kõva või pabulatena, roojamine ise ei ole vaevaline-valulik protseduur. Vajaksin veel lisaandmeid-milline on olnud kaaluiive?, milline on lapse lihaskond? (lõdvapoolne e. hüptooniline)?, kuidas on kulgenud areng?, kas peres on kõhukinnisusele kaldujaid?. Toidu osas väga muuta ei olegi. Vedelikku saab ta piisavalt. Kui ta puuvilju ei taha, võiks proovida viljalihaga mahla e. mehu lisamist 50-100 ml päevas. Kui elate Lõuna-Eestis, Tartust mõistlikus kauguses, tulge vastuvõtule. Häirib pisut see, et lapse kõht on aeg-ajalt punnis. Registratuur 7 319 508
Lugupidamisega Heli Grünberg