Lapsel jätkuvalt köha 04.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Poiss on 4,3.a. Alates novembrist on tal köha. Seda ei ole päeval, vaid ainult öösel ja hommikupoolikul kui ta köhatab. Köha tuli tal peale nohu, mis on tema puhul tavaline. Nohu läheb nädalaga üle, köha jääb kauemaks. Olen talle andnud erinevadi looduslikke rögalahtisteid, tema arst kirjutas ka antibiootikumi, kuid kuna me just lõpetasime loodusliku rohu andmise, siis ei tahtnud enam lapse organismi järgmise rohuga koormata. Arst on seda meelt, et jätaks jälle lapse 2-3 nädalaks koju ja antibiootiumide peale. Jah, ehk siis läheb köha üle, aga see ei ole kindel. Olen pidevalt teinud talle ka sinepiplaastreid seljale ning määrinud erinevate vahenditega selga, rinda ja jalataldu. Kuna poiss on lasteaialaps, siis ta läheb uuesti lasteaeda ja nädala pärast on tal uuesti nohu ja peale seda köha.
Peaaegu kaks aastat tagasi lõigati tal adenoidid ja pandi kõrvadesse sundid, peale seda on ta tõesti vähem haige olnud, kuid nüüd need öised köhatused ei anna mulle enam rahu. Kas peaks kuulama arsti ning jätma laps koju mitmeks nädalaks ning laskma antibiootikume kirjutada? Aga väljas tahaks ta ju ikka käia, kuna ta on muidu ju terve. Kuna varsti on perre oodata teist last, siis tahaks poisil enne köhast võitu saada. Kas see aga on üldse võimalik, kuna lasteaias on pidevalt teised nohused ja köhivad.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt, öine köha, eriti vastu hommikut, võib lastel olla astma ilminguks. Astma korral ei pruugi mitte alati olla hoogu ja vilistavat hingamist. Pöörduge palun laste allergoloogi vastuvõtule. Niisugustele köhijatele ei aita antibiootikum. Sage põdemine selles vanuses lastel on tihti probleemiks ja pea iga päev tuleb emadele selgitada, miks see nii on. Eelkoolieas lapsel on nii hingamisteede kui ka seedetrakti limaskestal vähe kaitsekehi. Neid saab olema rohkem olema alles puberteedieaks. Seetõttu peetakse normaalsek, et eelkooliealine laps põeb hingamisteede viirusinfektsiooni 8-9 korda aastas ja kõhulahtisust 2 korda aastas. Selline sage põdemine on eriti lasteaialastel, sest alati on keegi nohus- köhas ja tiheda kontakti korral on võimalus oma nohu-köha viirust ka teistele jagada. Niisugused nohud-köhad on 90%-l juhtudest viiruse poolt põhjustatud ja antibiootikum ei aita ega päästa.
Teie lapse köha põhjusena tuleb küll astma välja lülitada. Allergoloog-pulmonoloog aitab leida ka köhale ravi.
Paranemist soovides
Heli Grünberg